14 yaşındaki çocuğa istismar hatasından yine yargılanan sanığın cezası 30 yıla çıktı

Muğla’nın Milas ilçesinde yaşayan annesi Sevgi S. (40) ve babası Doğan A.’nın (43) boşanmasının akabinde velayet davası sürdüğü için Fethiye ilçesinde yurtta kalan Y.S.A., 2020 Ağustos ayında intihara kalkıştı. Olayın akabinde Y.S.A., annesinin talebi üzerine kent merkezindeki çocuk takviye ünitesine sevk edildi.

Ekim ayında burada rahatsızlanan Y.S.A.’nın, kaldırıldığı hastanede, 38 haftalık gebe olduğu ortaya çıktı. Y.S.A., 1 gün sonra erkek bebek dünyaya getirdi. Hastane yetkilileri, durumu polis gruplarına ve Sevgi S.’ye bildirdi. Sevgi S., kızından, Fethiye’de kaldığı periyotta Milas’taki kafede çalışan Selçuk Çatalcam’ın cinsel istismarına uğradığını öğrendiğini belirtip, Fethiye Cumhuriyet Savcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu.

İTİRAZ ÜZERİNE İSTİNAFA GİTTİ

Şikayet üzerine gözaltına alınan, Selçuk Çatalcam, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Hazırlanan iddianamede, Çatalcam’ın ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ ve ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ hatalarından 45 yıl mahpusla yargılanması talep edildi. Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamada tutuklu sanık Çatalcam, pişman olduğunu, Y.S.A.’nın yaşını bilmediğini ve 10 yaşında kız çocuğunun bulunduğunu söyledi. Heyet, Çatalcam’ı ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ hatasından indirimsiz 24 yıl mahpusa çarptırırken, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ hatasından ise ceza vermedi. Tarafların itirazıyla belge, istinaf mahkemesine taşındı.

ÜST MAHKEME KARARI BOZDU

Dosyayı kıymetlendiren İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 20’nci Ceza Dairesi, geçen martta lokal mahkemenin verdiği mahpus cezası kararını bozdu. 20’nci Ceza Dairesi, Selçuk Çatalcam’ın ‘oturalım’ mazeretiyle Y.S.A.’yı sazlık bölgeye götürmesiyle mağdurun hürriyetini kısıtladığını ve sanık hakkında ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ hatasının sabit olduğunu belirtti. Kararda ayrıyeten ‘cinsel istismar’ ve ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ kabahatlerinin birlikte değerlendirilip, karar verilmesi gerektiğine de dikkat çekildi.

BU SEFER İKİ HATADAN CEZA ALDI

Bozma kararının akabinde sanık tekrar Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Duruşmada kelam verilen sanık Çatalcam, “Benim onun yaşında kızım var. Ben Fethiye’ye hayatım boyunca hiç gelmedim. 7 yıl birebir çay bahçesinde çalıştım,  Y.S.A ve annesi yüzünden işimi bırakmak zorunda kaldım. Bu olay ile bir ilgim yoktur. Hatasızım tahliyemi ve beraatimi talep ederim” dedi. Savcı, temel hakkındaki mütalaasında sanığın ‘nitelikli cinsel istismar’ ve ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ cürümlerinden cezalandırılmasını talep etti. Mütalaanın akabinde karar açıklandı. Heyet, sanığı ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ cürmünden bir defa daha 24 yıl mahpus cezasına çarptırırken, ‘cebir, tehdit yahut hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ hatasından 2 yıl mahpus cezasına hükmetti. Aksiyonun çocuğa karşı gerçekleştirilmesi sebebiyle ceza 4 yıla çıkarılırken, hatanın cinsel gayeli işlenmesi sebebiyle 6 yıl mahpus olarak değiştirildi. Çatalcam toplamda 30 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

“HİÇBİR ÇOCUK, HİÇBİR BAYAN YALNIZ YÜRÜMEYECEK”

Kararı kıymetlendiren Y.S.A.’nın avukatları İslam Gezer ve Elif Büşra Berber, “Yerel mahkeme birinci yargılamada sanığı, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ hatasının ögelerini irdelemeden cezalandırdığı için karara itiraz ederek belgeyi istinaf mahkemesine taşımıştık. Bunun sonucunda itiraz dilekçemiz istinaf mahkemesi tarafından haklı görülerek sanık hakkında tekrar yargılama yapılmasına karar verildi. Verdiğimiz çaba sonuçsuz kalmadı ve sanığın cezasında artırım yapıldı. Her vakit dediğimiz üzere hiçbir çocuk, hiçbir bayan yalnız yürümeyecek” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.