20. Ulusal Eğitim Şûrası kararı ile eğitim siyasetleri ortasındaki bağ güçleniyor!

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, meb.gov.tr adresinde erişime açılan rapora nazaran şûrada konulan gayelere yaklaşıldığını kaydetti.

1-3 Aralık 2021 tarihlerinde toplanan 20. Ulusal Eğitim Şûrası’nda “Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği”, “Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi” ve “Öğretmenlerin Mesleksel Gelişimi” temaları ele alınmış,  Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in başkanlığındaki Genel Şuraya getirilen 124 hususun 107’si oy birliği, 17’si ise oy çokluğu ile kabul edilmişti. Genel Konseye gelen 4 teklifin ise 2’si oy çokluğu, 2’si oy birliği ile kabul edilmişti. Böylelikle büyük bir çoğunluğu oy birliği ile kabul edilen 128 tavsiye kararı ortaya çıkmıştı.

BAKANLIK SİYASETLERİ İLE TAVSİYE KARARLARI ORTASINDAKİ BAĞ GÜÇLENİYOR 

Güncel Eğitim Siyasetleri ve 20. Ulusal Eğitim Şûrası Tavsiye Kararları üçüncü raporuna ait yaptığı değerlendirmede kararlara ait süreci yakından takip ettiğine vurgu yapan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şûra sonrasında üç aylık dönemlerde kıymetlendirme raporları hazırlandığını hatırlattı. Özer, “Üçüncü raporun ortaya koyduğu temel sonuç, Bakanlığın uyguladığı şimdiki siyasetler ile tavsiye kararları ortasındaki münasebetin vakit içinde güçlenmesi oldu. Mart ayında yayımlanan birinci raporda, Bakanlık olarak attığımız adımlar ile ilişkilendiren tavsiye kararı sayısı 57 iken haziran ayında bu sayı 62’ye, eylül ayında ise 68’e çıktı. Bununla birlikte daha evvelki periyotlarda ilgi kurulan tavsiye kararlarına dair atılan adımlarda da derinlik sağlandı. Tutarlılığın en yüksek olduğu tema ‘Temel eğitimde fırsat eşitliği’… Başka temalarda da Bakanlığın adımları ve tavsiye kararları ortasında ahengin arttığı gözlendi.” dedi.

Özer, raporda Bakanlık siyasetlerinin, eğitim paydaşlarının görüşlerini daha fazla yansıttığına dikkat çekildiğini söyledi.

MEVCUT SİYASETLERDE KOYULAN AMAÇLARA YAKLAŞILIYOR 

Raporda, bir yandan atılan adımlarla tavsiye kararları ortasındaki bağ değerlendirilirken bir yandan Bakanlığın ana siyaset alanlarında aldığı aranın ortaya konulduğunu lisana getiren Bakan Özer, “Okul öncesinde hedeflenen okullaşma oranlarına ulaşmak için gereken yatırımlar, okullar ortasındaki imkân farklarının azaltılması için sürdürülen projeler, öğretmen eğitiminde getirilen yeni yaklaşımın sonuçları ve mesleksel eğitimde sürdürülen paradigma değişiminin şimdiki çıktıları sunuldu. Ortaya konulan sonuçlar, 2022 yılının sonuna yanlışsız kütüphanelerdeki kitap sayılarına, ‘Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi’nde hedeflenen dayanaklara, okul öncesinde hedeflenen anaokulu ve ana sınıfı sayılarına kıymetli ölçüde yaklaşıldığını gösterdi.” diye konuştu.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.