30 Mayıs 2023 Altın fiyatları! Altın yükselecek mi?

Sibel SANCAKLI

Küresel altın fiyatları dolar kurundaki düşüşün etkisiyle değer kaybetti. Ons altın 1932 dolar seviyeleri ile Mart ayındaki en düşük seviyelerine döndü. Gram altın da yüzde 1’in üzerinde değer kazanarak 1.269 lira seviyesinden işlem görüyor. Dinamik Yatırım Analisti Enver Erkan, altın fiyatlarının ilerleyen dönemlerde geleceği seviyelere ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

“Ons altın için dolardaki duruma bakmak lazım. Onu büyük oranda Fed’in daha fazla faiz artırıp artırmayacağı belirliyor” diyen Erkan şöyle konuştu: “O kapsamda şu an ABD’den gelen özellikle enflasyon konusunda ortaya konulan ayrıntılar ilerleyen toplantılarda bir faiz artırımı yapıp yapmayacağı sorusuna neden oluyor. Ons altını dolardaki güçlenme açısından değerlendirmek gerekiyor. Çünkü hala piyasasının bir bölünmüşlüğü var o konuda.”

GRAM ALTIN NE OLUR?

Gram altının iç piyasada TL hareketine göre şekillendiğini belirten Enver Erkan, sözlerine şöyle devam etti: “Seçim sonrasında kurlardaki artış olasılıklarına dikkat etmek gerekiyor. Dolar kurunda 20 bariyeri artık kırılmış görüntüsünde. Mevcut iktidarın devam etmesi ve ekonomik politikaların devam etmesi TL’nin değer kaybındaki en önemli etken. Dışarıda ons altında düşüş baskısı biraz daha öndeyken TL bazlı altın fiyatları yükseliş eğilimini koruyor halen.”

ORTODOKS POLİTİKALARA DÖNÜŞ OLUR MU?

Altın fiyatlarında ekonomi politikalarının etkili olacağını vurgulayan Erkan, “Bir hafta içinde kabinenin açıklanması, ekonomi bakanının kim olacağı, mevcut merkez bankası yönetiminin devam edip etmeyeceği, ekonomi bürokrasisinin aynı şekilde kalıp kalmayacağı önemli. Ortodoks politikaya dönüş söz konusu olur mu? Mehmet Şimşek’in ekonominin başına geçme olasılığı var mı? Bunları görmemiz gerekiyor. Bu konuların döviz kurları üzerindeki etkisinin ne olacağı konusunda bir belirsizlik var” ifadelerini kullandı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir