ABD idaresinden ‘kumarhaneler kralı’ milyardere ‘Çin ajanı’ suçlaması

ABD Adalet Bakanlığı, “Yabancı Casuslar Kayıt Yasası” kapsamında açtığı davada milyarder iş insanı Steve Wynn’i “Çin ajanı” olmakla suçluyor.

ABD idaresi, “kumarhaneler kralı” olarak tanınan ve Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen finansörleri ortasında yer alan milyarder iş insanı Steve Wynn’e “Çin ajanı” olduğu suçlamasıyla dava açtı.

ABD Adalet Bakanlığı, “Yabancı Casuslar Kayıt Yasası” kapsamında açtığı davada 80 yaşındaki Wynn’i Çin’in çıkarları doğrultusunda hareket etmekle suçluyor. Ünlü milyarderin 2017’de o periyot ABD Lideri olan Donald Trump ve Cumhuriyetçi önderlere, ABD’den siyasi sığınma isteyen Çinli bir iş beşerinin vizesinin iptal edilmesi davetini ilettiği söyleniyor.

Ayrıyeten Çin’in Macau bölgesinde kumarhaneleri bulunan Wynn’in kendi çıkarlarını korumak için Çin’le bağlantı yürüttüğü belirtiliyor. Wynn, avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada hakkındaki suçlamaları reddetti.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Wynn’in “Çin Halk Cumhuriyeti ajanı” olarak kayıt yaptırmasının istendiği belirtildi. Bakanlık yetkililerinden Matthew Olsen, “Bu ajanlık yasası demokratik sistemimizin şeffaflığına olan bağlılığımızı gösteriyor. Yabancı bir hükümet bir Amerikalıyı ABD’deki siyaset kararlarını etkilemek için casus olarak kullanıyorsa Amerikalılar bunu bilmeli” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.