ABD ve Japonya anlaştı: Ekonomik diyalog başlattılar

ABD-Japonya İktisat Siyaseti İstişare Komitesi Toplantısı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi ile Japonya İktisat, Ticaret ve Sanayi Bakanı Koichi Hagiuda‘nın iştirakiyle yapıldı.

Antony Blinken, toplantının açılışında, dünyanın en büyük ve 3’üncü büyük ekonomilerinin, tüm ülkelerin katılabileceği, rekabet edebileceği ve gelişebileceği kurallara dayalı ekonomik tertibi savunmak için birlikte çalışmasının kıymetli olduğunu söyledi.

Blinken, Kovid-19 salgını ve Ukrayna’daki savaş dahil olmak üzere global çapta yaşanan gelişmelerin kritik tedarik zincirlerinin kırılganlığını gösterdiğine işaret ederek, artan sayıda ülkenin sürdürülemez ve şeffaf olmayan kredi uygulamaları nedeniyle borç yükleriyle gayret ettiğini lisana getirdi.

Blinken, “Çin Halk Cumhuriyeti’nin zorlayıcı ve misilleme niteliğindeki ekonomik uygulamaları, ülkeleri, güvenliklerini, fikri mülkiyetlerini, ekonomik bağımsızlıklarını tehlikeye atan seçimlere zorluyor” değerlendirmesinde bulundu.

YARI İLETKENLERDE İŞ BİRLİĞİ GÜNDEMDE

ABD Ticaret Bakanı Raimondo, ABD ve Japonya‘nın gelişmiş yarı iletkenler konusunda iş birliğini görüştüğünü belirtti.

Bakanlar seviyesinde gerçekleştirilen toplantının akabinde ABD-Japonya İktisat Siyaseti Müşavere Komitesince de ortak açıklama yapıldı.

Açıklamada, bakanların kurallara dayalı bir milletlerarası ekonomik tertibin yararlarını vurgulayan olumlu ekonomik vizyon sunma konusundaki ortak kararlılıklarını teyit ettiği ve iki ülke iktisadını daha rekabetçi ve dirençli hale getirme gereksinimini belirttikleri bildirildi.

Komitenin hareket planına da yer verilen açıklamada, ABD ve Japonya’nın iş birliğini genişleterek ve derinleştirerek rekabet gücü ile direnci daha da artırma kelamı verdiği kaydedildi.

Açıklamada, iki ülkenin, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın güç ve besin piyasaları üzerindeki tesirlerini azaltmak için birlikte çalışmaya kararlı olduğu vurgulandı.

İki ülkenin kritik ve gelişmekte olan teknolojiler için ortak araştırma ve geliştirme projelerini desteklemeyi taahhüt ettiği belirtilen açıklamada, ABD ve Japonya’nın bilhassa yarı iletkenler, piller ve kritik mineraller dahil olmak üzere stratejik bölümlerde tedarik zinciri direncini artırmaya yönelik eforları ilerletmeye çalıştığı belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.