Açıklanan ‘Dar gelirli paketi’ 15 Ağustos öncesi borçları kapsayacak

İktidar, 24 Ağustos’ta açıkladığı dar gelirlilere yönelik takviye paketini gelecek ay Meclis’e sunmaya hazırlanıyor. Bu paketle 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borçlarının icradan düşeceği belirtiliyor. Bu biçimde yaklaşık 9 milyon icra belgesinin tasfiye edileceği lisana getiriliyor. Yurttaşın, varlık idare şirketlerine devredilen icralık borçları devlet tarafından karşılanacak. 1 milyona yakın yurttaşın bu şirketlere devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar borçlarını devlet üstlenecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, paketle ilgili kıymetlendirme yaparken yurttaşlara takviye sağlanacak borçların değerli bir kısmının temel muhtaçlıkları kapsayan elektrik, su, doğalgaz, telefon aboneliklerinden kaynaklandığını söylemişti. Paketle, yurttaşın 15 Ağustos öncesine ilişkin icra ve haciz süreci başlatılmış 30 milyar lira fiyatındaki borçlarının silineceği belirtiliyor.

ÖDEME OLANAKSIZ

Ancak iktidar eylül başında doğalgazda konut tarifesine ortalama yüzde 20.4, KOBİ tarifesine yüzde 47.6, sanayi tarifesine yüzde 50.8 ve elektrik maksatlı üretim tarifesine yüzde 49.5 artırım yaptığını duyurdu. Konut ve tarımda kullanılan elektrik fiyatı yüzde 20, endüstride kullanılan elektriğin fiyatı da yüzde 50 zamlandı. Konuta direkt yapılan artırımların yanında endüstriye yapılan artırımlar da eser fiyatlarında artış olarak yurttaşa yansıyacak.

Böylece paket 15 Ağustos’a kadar olan borçları kapsadığı için gelecek artırımlar nedeniyle bu tarihten sonra da yurttaş tekrar icralık hale gelecek. Yurttaşın bu faturaları ödeyebilmesi olanaksız. Artırımlar yağmur üzere yağarken maaş ve fiyatlarda rastgele bir yeni artış olmadı. Temmuzdaki artırımların değerli bir kısmı de gelir vergisi dilimlerinde düzeltme yapılmadığı için vergiye gitti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.