Almanya’da gündem Türkiye’de ekonomik kriz

Alman devlet TV’si ARD, Türkiye’deki enflasyon ve TL’deki kıymet kaybını ele aldı. ARD, “Türk halkı, devlet el uzatır kaygısıyla dövizi yastık altında tutuyor” yorumunu yaparken, Alman iş insanları, “Türk şirketlerine getirilen döviz bozdurma kaidesi, Alman şirketlerine yarayacak” yorumunu yaptı.

Türk Lirası’nın daima düşüşü, liralaştırma operasyonları Alman basınında büyük ilgi görüyor. Alman devlet TV’si ARD, Tagesschau (Günebakış) isimli programda, Türkiye’de son devirde artan enflasyon ve Türk Lirası’ndaki düşüşleri tahlil etti.

ARD, “Türk halkı, devlet el uzatır endişesiyle dövizi yastık altında tutuyor. Bankalara güvenmiyor” diye yazdı.

SAMAN ALEVİ ÜZERE ÖNLEM

“TL’nin düşüşüne karşı daima yeni fikirler üretiliyor” başlığını kullanan ARD, hükümetin faiz artırmamakta direndiğini ve saman alevi prosedürlerle krizi aşmayı umduğunu belirtti.

ARD, “Ülke, kur muhafazalı mevduatın bedelini ödüyor. Sonra, şirketlerin ihracattan elde ettiklerinin bir kısmını bozdurma ve kredilerde döviz sonu getirildi” sözüne yer verdi.

ALMANLAR’IN İŞİNE YARIYOR

ARD’ye konuşan İstanbul’daki Alman- Türk Ticaret Odası’ndan Thilo Pahl, “Bu ortamda yatırım yapmak çok güç. Lira uzun vadede daima baskı altında kalacak ve Türk lirasının kıymetindeki daima değişiklikler, lokal Alman şirketleri için de zorluk. Fakat kısa vadede Alman şirketleri bundan fayda sağlayabilir. Türk şirketleri yeni tedbirler nedeniyle , döviz rezervlerini nakde çevirdiğinde ve stoklardaki gerekli ana eserleri satın aldığında, bu işimize yarayacak” dedi.

ARD’nin haberindeki son yorum ise şöyle oldu: Artık bile birçok Türk bankalara güvenmiyor ve parayı yastık altında tutuyor.

TÜM BASIN YAZIYOR: YANLIŞ POLİTİKA

Almanya, İsviçre, Avusturya basını da, son gelen enflasyon sayılarını manşetlerine taşıyor. Türkiye’nin, “kilit faizi” yükseltmemekle enflasyon sarmalına girdiğini belirten Avrupa medyası, daima para basmak ve günü kurtarma teşebbüsü biçimindeki tedbirlerle bir tahlil olmayacağını vurguluyor.

Medya, yanlış iktisat siyaseti yürütüldüğünde ısrar ederken, uzman yorumları ise artık Türkiye’ye yabancı para girişinin pek mümkün olmadığı tarafında.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.