Ana Prvacki Gate 27’nin, konuk sanatkarı oldu

Melisa Tapan’ın kurucusu olduğu İstanbul ve Ayvalık’taki memleketler arası sanatçı konuk programı Gate 27 önümüzdeki aylarda performans ve kavramsal sanatın önde gelen ismi Sırp-Amerikan asıllı, çok istikametli bir sanatçı olan Ana Prvacki’yi ağırlıyor. Sanatçı bir aileden Sırbistan’da dünyaya gelen Ana’nın ailesi Miloşeviç’e muhalif olduğu için 13 yaşındayken Singapur’a göç etmişler. Burada sanat ömrüne klasik flüt eğitimi alarak başlayan Ana Prvacki vakitle flütü bırakıp performansa yönelmiş lakin müzikten de vazgeçmemiş. Müzik, tiyatro, heykel, mask, suluboya fotoğraf, dijital sanat hatta aile geleneği olan arıcılıkla ilgileniyor.

Yugoslavya Savaşı’nda NATO’nun Sırbistan’ı bombalaması sonucu tüketilemez hale gelen 500 kilo balı, peteği performanslarında kullanıyor. Öte yandan sıkı bir çevreci olarak arıların tabiat üzerindeki tesirlerini araştırıyor. Teması “Tuzlu Su” olan 14. İstanbul Bienali dahil olmak üzere Avrupa’dan Asya’ya pek çok bienale katılan Prvacki dünyanın önde gelen müze ve kurumlarında unutulmaz performans ve stantlar düzenlemiş.

Gate 27 kurucusu Melisa Tapan ile Residency Unlimited Yöneticisi Nathalie Anglès (sağda), konuk sanatçıyı çekilişle belirledi.

PERFORMANSI AKILLARDA

İsviçre’nin en esaslı bankalarından UBS’nin lobisinde yaptığı “para aklama” performansı hâlâ akıllarda. Sanatçı bu performansında dolarları tek tek ıslak bir mendille temizlemişti.

Gate 27’nin ABD’nin önde gelen konuk sanatçı programı Residency Unlimited ile yaptığı işbirliği sonucu kura ile belirlenen Ana Prvacki Yeniköy’deki konuk sanatçı meskeninde bir ay kalacak ve çalışmalarını halka açık bir aktiflikle paylaşacak.

Sanatçının İstanbul üzere dinamik bir çağdaş sanat ortamındaki üretimi sanat etraflarında merakla bekleniyor. Ana Prvacki’nin Gate 27 konuk sanatçı programında İstanbul’a gelecek olması, bir müddet evvel Avvalık’taki konuk sanatçı meskeninde sohbet fırsatını bulduğum küratör Beral Madra’nın ne derece haklı olduğunu ortaya koyuyor.

ARTIK HARİTADA

Dr. Nazan Ölçer, Prof. Ahu Antmen ve Prof. Selçuk Artut ile birlikte Gate 27’nin İstişare Kurulu’nda yer alan Beral Madra sohbetimizde “Gate 27 milletlerarası konuk sanatçı programı haritasında yerini aldı. Bu Türkiye’nin tanıtımı açısından da çok önemli” demişti. Gerçekten Gate 27’nin önümüzdeki sonbaharda ağırlayacağı öbür ünlü bir sanatçı Lübnanlı Akram Zaatari. “Arap Fotograf Vakfı” nın kurucusu olan Zaatari de “Tuzlu Su”ya katılmıştı.

17 Eylül ile 27 Kasım tarihlerinde düzenlenecek 17. İstanbul Bienali’ne katılacak olan Yunan sanatçı Christina Dimitriadis de yolu Yeniköy’e düşen sanatkarlardan. 2019 yılında kurulan Gate 27, konuk konutlarında şimdiye kadar yaklaşık 50 sanatçı ve araştırmacıyı ağırlamış. Bugün artık dünya sanatkarlarının göçebe olduğunu söyleyen Beral Madra’ya nazaran, ABD’de iktisat eğitimi alan Melisa Tapan’ın aile şirketlerinde çalışmak yerine imkânlarını sanat ve kültürel hareketi için paylaşması kıymet biçilmez.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.