Areda araştırdı: Türkiye’nin yüzde 64,2’si tatil için denizi tercih ediyor

8-15 Haziran tarihleri ortasında gerçekleştirilen araştırmada Türkiye’nin turizm alışkanlıkları inceledi. Araştırmaya nazaran 2020 Haziran ayında Türk halkının yüzde 38,7’si tatil için denizi tercih ettiğini belirtirken, bu oran pandemi sonrasındaki düzeylere yükselerek 2022 yılında yüzde 64,2’ye ulaştı.

Her üç bireyden biri tatil yapmayı planlıyor

Araştırmada katılımcılara “Bu yaz tatil yapmayı planlıyor musunuz?” diye sorulduğunda tatil yapmayı planlayanların oranı yüzde 35,1 iken, tatil yapmayı planlamayanların oranının yüzde 64,9 olduğu görüldü.

Tatil yapmayacağını belirten iştirakçilere “Neden tatil yapmayı planlamıyorsunuz?” sorusu yöneltildiğinde ise yüzde 85,3 konaklama fiyatları değerli, yüzde 8,6 tatil olarak memlekete gidiyorum, yüzde 5,2 dönem bitince tatil yapmayı planlıyorum, yüzde 1,0 öbür mevsimlerde tatil yapmayı tercih ediyorum karşılığını verdi.

Pandemi sonrası tabiattan denize süratli dönüş

Pandeminin ortaya çıktığı birinci devirleri takip eden yaz da yerli turist destinasyon tercihlerini deniz yerine tabiattan, memleketten ( aile yanı/ akraba dahil) yana kullanmışlardı. Pandemin hafiflemesi ve ortadan kalkması ile birlikte araştırma sonuçları gösteriyor ki deniz turizmi tekrar popülerliğini kazanıyor.

Araştırmada katılımcılar “Tatil için nasıl bir yeri tercih etmeyi düşünüyorsunuz?” sorusuna yüzde 64,2 deniz, yüzde 12,1 tabiat, yüzde 5,3 akraba/aile yanı, yüzde 13,3 tarihi/kültürel, yüzde 0,5 kaplıca/ılıca yanıtını verdi.

Türk halkının tercihi otel

Tatil yeri konusunda anlayış eskiye dönse de konaklama çeşidi açısından bu durum yeniye hakikat seyahate işaret ediyor. Pandemide tecrübelenen kiralık, müstakil ev/villa ve bungalov konaklama tipleri yerli turistlerin turizm anlayışları merkezine yerleşmişe benziyor.

Araştırmada “Hangi konaklama cinsini tercih etmeyi planlıyorsunuz?” sorusuna iştirakçilerin yüzde 38,1’i otel, yüzde 30,4’ü kiralık müstakil ev/ villa, yüzde 28,9’u kamp, yüzde 19,0’u tatil köyü, yüzde 14,9’u küme çeşitleri, yüzde 10,5’i pansiyon, yüzde 5,1’i karavan ve 1,8’i devremülk diye belirtti.

Otel tercihindeki durağanlığın bilakis kiralık, müstakil konut / villa tercihindeki yüzde 20,4’ten yüzde 30,4’e yükseliş, kamp/bungalov tercihindeki yüzde 13,3’ten yüzde 28,9’a yükseliş yeni turizm anlayışının geleceği hakkında dala sinyal veriyor.

Yerli turistin beklentisi denize yakınlık

Katılımcılara “Tatil için konaklayacağınız tesise ödemiş olduğunuz/ödeyeceğiniz meblağın en çok neyi karşılamasını bekliyorsunuz?” diye sorulduğunda yüzde 50,7’si denize yakınlık, yüzde 17,9’u doğal hoşluk ve tarihi yapıtlara yakınlık, yüzde 12,6’sı konfor, yüzde 7,1’i güvenlik, yüzde 6,2’si hijyen/temizlik, yüzde 1,7’si oda büyüklüğü, yüzde 1,5’i menü kalitesi, yüzde 1,3’ü menü çeşitliliği ve 1,1’i havuz kapasitesi diye belirtti. Araştırma sonucunda yerli turistlerin konaklayacakları tesis için ödeyecekleri fiyatın en çok denize yakınlık ile karşılanacaklarını söz ettiklerini görülüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.