Artan müspet hadise sayıları tedirginliğe sebep oluyor

Yüksek aşılama oranıyla birlikte azalan olaylar ve önlemlerin büyük oranda kaldırılmasının akabinde müspet koronavirüs hadise sayılarının tekrar artmaya başlaması toplumda tedirginlik meydana getirdi. Ortaya çıkan son tablo ile birlikte insanların aklında birçok soru oluştu. Koronavirüs olay sayılarında yükselme olmasıyla birlikte, önlemlerin tekrar artırılabileceği kaygısı ağır bir biçimde gündeme geldi.

Hastalığın seyri konusunda açıklamalarda bulunan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Kenan Arıcan, koronavirüs ile ilgili merak edilenleri anlattı. Korona olaylarında aktifliğin azaldığı fakat buna güvenerek rehavete kapılmamak gerektiğine işaret eden Uzm. Dr. Ramazan Kenan Arıcan, “Hastalığın seyrinde yükselme meydana geldi. Yalnız hastalığın aktifliği azaldı. Hastalığın aktifliğinin azalması ile hastalık bitmiş üzere davranamayız. Rehavete kapılmamak lazım. Korona hala hayatımızda ve hayatımızı tehdit etmektedir. Tedbirlerimizi alarak kendimizi ve sevdiklerimizi korumalıyız” halinde konuştu.

“HATIRLATMA DOZUNU YAPTIRMAK LAZIM”

Artan hadise sayılarına karşı alınması gereken tedbirlerden bahseden Uzm. Dr. Ramazan Kenan Arıcan, aşılamada hatırlatma dozunun kıymetine vurgu yaptı. Dr. Arıcan, şu tavsiyelerde bulundu:

“Temizlik mevzularına her zamanki üzere itina gösterilmeli, eller sık sık yıkanmalı, ortak eşya kullanımından kaçınılmalı, kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı ve maske kullanımına itina gösterilmelidir. Vatandaşlarımız hatırlatma dozlarını yaptırarak korona virüse karşı tedbirlerini alabilirler”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.