Ayçiçek yağı âlâ mi makûs mü? İşte ayçiçek yağı hakkında her şey

Ayçiçek yağı yalnızca mutfakta değil, kozmetik alanında da yaygın olarak kullanılan bir yağdır. Sıhhat için yararlı olan çoklu doymamış yağ asitleri açısından güçlü bir yağdır. Bu yağ, çok eski bir bitki olan, ayçiçeği bitkisinin tohumlarından elde edilir.

Ayçiçek yağı da başka bitkisel yağlar üzere kimyasal çözücüler kullanılarak tohumlardan ekstrakte edilerek yahut sıcak yahut soğuk presleme yoluyla elde edilir. Hem kimyasal süreçler hem de yüksek sıcaklıklarda presleme, yağın besinsel özelliklerini kaybetmesine neden olur. Zira üretim kademesinde yağın tüketime uygun hale getirilmesi için asitten arındırma, koku giderme ve renk değiştirme üzere daha ileri arıtma süreçlerinden geçmesi gerekir.

Sadece soğuk presleme ile besin açısından inançlı bir eser elde edilebilir. Piyasada hem kimyasal olarak çıkarılmış rafine yağ hem de soğuk pres yoluyla elde edilmiş yağ bulmak mümkündür. Her ikisi de besin tüketimi için uygundur, lakin elbette yalnızca soğuk pres ayçiçeği tohumlarının tüm yararlarını sağlar.

Ayçiçek yağının besin değerleri

Bitkisel bir yağ olan ayçiçek yağı, çeşitli mineraller ve E vitamini içerir. İçerdiği tağların yaklaşık yüzde 11’i doymuş yağ asitleri ve geri kalanı mono (çoğunlukla oleik asit) ve çoklu doymamış (linoleik ve alfa linoleik asit) yağ asitleridir.

Tüm yağlarda olduğu üzere kalorisi yüksektir, 100 gram ayçiçek yağı yaklaşık 900 kaloridir. Bu nedenle çok ölçülerde kullanılmamalıdır.

100 gr ayçiçek yağının besin pahaları şu formdadır:

Kalori: 900 kcal

Karbonhidrat: 0 gr

Protein: 0 gr

Yağ: 99,9 gr

Demir: 0,1 mg

Bakır: 0,01 mg

E vitamini: 49,2 mg

Ayçiçek yağının faydaları

Ayçiçek yağı, yağ asitleri, E vitamini ve minerallerin varlığı sayesinde kalp ve damar sisteminin yanı sıra cilt ve bağışıklık sistemi sıhhatine da uygun gelir. Ayçiçek yağının yararları şunlardır.

Kolesterol düzeylerini düşürür

İçeriğindeki doymamış yağlar sayesinde ayçiçek yağı, kandaki kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Güçlü antioksidanlar sağlar

Ayçiçek yağı, hücresel yaşlanmaya neden olan hür radikallerin oluşumunu önlemede ve bunlarla savaşmada faydalı bir antioksidan tesirli vitamin olan E vitamini içerir. Bu antioksidan tesir, hücrelerin korunmasına ve iltihaplı hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Cilt sıhhatini iyileştirir

Cilde uygulandığında ayçiçek yağı, iltihap önleyici ve antioksidan tesir gösterir ve cildin esirgeyici bariyerini onarmaya yardımcı olur. Ayrıyeten epidermiste en çok bulunan hücreler olan keratinositlerin çoğalmasını ve yenilenmesini sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Ayçiçek yağında bulunan güzel yağlar, hücre zarlarının temel bileşenleri olarak bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere hücreleri güçlendirmeye yardımcı olur.

Bağırsak sıhhati için iyidir

Ayçiçek yağında bulunan hem linoleik asit hem de E vitamini bağırsak mukozasının korunmasına yardımcı olur. Ayrıyeten kabızlığı önler.

Antibakteriyel tesir gösterir

Ayçiçek yağında güzel ölçülerde bulunan fenolik bileşikler, bilhassa cilt enfeksiyonlarına karşı antibakteriyel özellikler gösterir.

Diyabet idaresinde faydalıdır

Diyabette yalnızca şeker tüketimine değil, birebir vakitte yağ tüketimine de çok dikkat edilmelidir. Makul ölçülerde kullanılırsa ayçiçek yağı ve ayrıyeten zeytinyağı, içerdiği yüksek doymamış yağlar sayesinde diyabet idaresine yardımcı olur.

Ayçiçek yağı ne kadar kullanılır?

Soğuk sıkım ayçiçek yağı, tıpkı zeytinyağı üzere yemeklere tat vermek için çiğ olarak kullanılabilir. Ortalama sağlıklı bir insan için günlük önerilen yağ ölçüsü yaklaşık 30 gram, yani toplamda yaklaşık 3 yemek kaşığıdır. Bu ölçü aşılmamalıdır.

Hem sızma zeytinyağı hem de ayçiçek yağını diyetinize birebir anda dahil edebilirsiniz. Toplam 30 gram ölçüye kesinlikle uyulmalıdır. Genel olarak sızma zeytinyağı besleyici ve yararlı özelliklere sahip bir besin olduğundan, zeytinyağının büsbütün ayçiçek yağı ile değiştirilmemesi önerilir.

Ayçiçek yağı kızartmaya uygun mu?

Soğuk sıkım ayçiçek yağı, soğuk presleme ile elde edilmesine ve bu nedenle yararlı besinler açısından güçlü olmasına karşın, düşük bir dumanlanma noktasına (yaklaşık 130 derece) sahip olduğundan kızartma için uygun değildir. Bu nedenle yüksek kızartma sıcaklıklarına maruz kaldığında toksik bileşikler salabilir.

Kızartma için uygun bir yağ, dumanlanma noktası yaklaşık 230 derece olan yüksek oleik ayçiçek yağıdır. Lakin genel olarak sızma zeytinyağı da kızartma için kullanılabilir.

Ayçiçek yağı yemek pişirmede nasıl kullanılır?

Ayçiçek yağının mutfakta yapılabilecek en yeterli tipi çiğ ve soğuktur. Uygun bir organik ve soğuk sıkım ayçiçek yağı satın aldıysanız, onu salatalarda ve patlıcan, biber ve kabak üzere pişmiş zerzevat yemeklerinde kullanabilirsiniz. Ayrıyeten mayonez üzere soğuk sosların hazırlanmasında da harikadır.

Ayçiçek yağı, çok hassas bir tada sahip olduğu ve tatlıların tadını değiştirmediği için endüstriyel tatlı eserlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle meskende de margarin yahut tereyağı yerine tatlılarda kullanılabilir. Bu tatlıların hamurları yüksek sıcaklıklara maruz kalacaksa, yüksek oleik ayçiçek yağı kullanmak daha düzgündür.

Tereyağı yerine kullanılacak ayçiçek yağı ölçüsü, ekseriyetle tereyağı ölçüsünün eksi yüzde 20’si olarak kullanılır. Yani 100 gram tereyağı yerine 80 gram sıvı yağ kullanılabilir.

Ayçiçek yağı mı zeytinyağı mı?

Beslenme açısından değerlendirildiğinde sızma zeytinyağı ve soğuk sıkım ayçiçek yağı, birtakım farklılıkları olsa bile harikadır. Zeytinyağı, tekli doymamış bir yağ asidi olan oleik asit açısından bilhassa zengindir, ayçiçek yağı ise daha az oleik asit içerir, lakin daha fazla çoklu doymamış yağ asitlerine sahiptir.

Öte yandan ayçiçek yağının sıklıkla işlenmesi, hem besleyici özelliklerini hem de ayçiçek yağı için genel olarak zeytinyağından daha yüksek olan E vitamini içeriğini kaybetmesine neden olur.

Sızma zeytinyağı, fevkalâde besleyici özelliklerini kaybetmeden yemek pişirmede de kullanılabilir, bu nedenle mutlaka daha doğaldır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.