Bakan Soylu’dan gönderme: Gösteri yapmıyoruz!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kurban Bayramı tatili sonrası yoğunluk yaşanan İstanbul-Bolu güzergahında helikopterle havadan trafik kontrolü yaptı. Bakan Soylu, daha sonra helikopterle Bolu’nun Gerede ilçesine geldi. Soylu’yu Bolu Valisi Erkan Kılıç, AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ve protokol üyeleri ile jandarma ve polis grupları karşıladı. Soylu, Karadeniz İrtibat Yolu’nun Gerede-Karabük istikametinde Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yol uygulamasına katıldı. Soylu, burada Bolu Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Habib Aksar’dan trafik durumu ve kaza sayıları ile ilgili bilgi aldı. Yolda yapılan uygulama kapsamında durdurulan araçların şoför ve yolcularıyla sohbet eden Süleyman Soylu, araçlarda bulunan çocuklara çeşitli armağanlar verdi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, son 10 yıldaki bayram tatillerinde yaşanan trafik kazalarına değinerek, “Özellikle vefat sayısında hayatını kaybedenlerin sayısı ortalama 15 iken şu anda günde ortalama 7. 2018 yılında 9-10 günlük bir bayram tatilinde trafik kazalarında ölen vatandaşlarımızın toplamı 148 idi, şu anda şu saate kadar aldığımız sayı 64. Bugün süreç bitecek, inşallah kazayla karşıya kalmayız. Neredeyse yarıdan daha aşağıya, 3’te birlik kısma yakın ölümlü can kaybıyla karşı karşıya kaldığımız trafik kazaları oldu” diye konuştu. 

GEÇEN YIL 900 BİN KİŞİ GEÇTİ, BU YIL 1,5 MİLYON

Soylu, Bolu’dan Anadolu’ya ve İstanbul istikametine geçen araç sayısının evvelki bayram tatillerinde 900 bin düzeyindeyken gece 12 prestijiyle bu sayının 1 milyon 500 bini geçtiğini tabir etti. Soylu, geçmiş bayram tatillerine oranla yüzde 50’nin üzerinde bir trafik yoğunluğu artışı olmasına rağmen trafik kazalarında da önemli bir azalmanın olduğunu belirtti. Bakan Soylu, “Şu ana kadar 6 yaya mevti var. Motosiklet kazaları bizim için değerliydi, şu ana kadar da 8 motosiklet kazasından ölen vatandaşımız var. Aslında kritik noktalarımızı belirledik. Türkiye’de kaza kara noktası olarak belirlediğimiz 20 nokta var. Allah’a hamdolsun şu ana kadar bu 20 noktada ölümlü kaza kelam konusu değil. Bu da bizim açımızdan önemli” dedi.

‘EMNİYET KEMERİ TAKMA ORANI YÜZDE 90’IN ÜZERİNDE’

Bakan Soylu, Türkiye’nin trafik standartlarının yükseldiğini belirterek, “Özelikle emniyet kemeri konusunda bu bayramda da yaptığımız kontrollerde otoyollarda, otobanlarda ve şehirlerarası yollarda yüzde 90’ın üzerinde bir emniyet kemeri takma alışkanlığının geliştiğini büyük bir sorumlulukla tabir etmek istiyorum. Bu nedenle de vatandaşımıza teşekkür etmek isterim kent içerisinde oran yüzde 80’ler civarında inşallah onu da hem denetimlerimizle, hem eğitimlerle hem de rehberlikle bir arada arttıracağız. Bu esnada tekrar değerli yaptığımız işlerden bir tanesi. Otobüs terminallerinden çıkışta bütün otobüsleri denetim etmektir. Maalesef orada tüm otobüs firmaları ile konuşmamıza, onları uyarmamıza karşın kimi disiplinsizlikler ve kural ihlalleri görüyoruz. O otobüs firmaları da takip ediyorlar. Biz de takip ediyoruz. Yollarda kontrol yapıyoruz. Şu ana 1600 üzerinde otobüs demiştik lakin 2 binin üzerinde otobüsü denetim ettik. Birtakım memurlarımız sivil olarak otobüslere biniyorlar ve denetim ediyorlar. Bunu da memnuniyet verici bir gelişme olarak tabir etmek isterim. Otobüste yolcularımızın emniyet kemeri taktığını büyük bir memnuniyetle müşahede ettik. Buna devam etmeleri gerekir. Yani kurallara uymaları gerekir. İnşallah bu yapılan emekler boşa gitmez. Heba olmaz. Bizden sonraki kuşaklar de bu trafik kurallarına uyar” diye konuştu.

‘ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZALARINDA DÜŞÜŞ VAR’

Ölümlü trafik kazalarında düşüş olduğunu belirten Soylu, “Geldiğimiz yer ölümlü trafik kazalarında ve trafik kazalarındaki ölümlerde 100 binde 9,6’dan, 100 binde 5,8 düzeyine indi. Bu bizim için Avrupa standartlarına yaklaşmadır. Kıymetli bir şeydir. Zira biz şunu tabir edeyim. Biraz evvel 2018’deki trafik kazalarındaki vefatları söyledim. O vakit 23 milyon araç vardı. Artık 25,5 milyon araç var. O vakit 29 milyon şoför vardı. Artık 33,5 milyon şoför var. Yani bütün bunlar artmasına karşın hem araçlar artmasına karşın hem de şoförler artmasına karşın Türkiye’de trafik kazaları, ölümlü trafik kazaları ve trafik kazalarındaki vefatlar daima düşmektedir. Bu daima birlikte yapılabilecek bir süreçtir. Trafikte her yıl daha uyguna sloganı bizim sloganımızdır. Amacımız de sıfır ölümlü trafik kazası ve trafik kazasından ölümdür. Bu daima birlikte sağlayacağımıza inanıyorum” tabirlerini kullandı.

‘ŞOV YAPMIYORUZ’

Bakan Soylu konuşmasının son kısmında ise şu sözleri kullandı:

“Yıllardan beri çalışıyoruz. Bu hususlarda her bayramda yollardayız. Tahminen birilerinin kulaklarına pelesenk olur gösteri yapmıyoruz. İşimizi yapıyoruz ve işimizin sonucunda da Allah’ın müsaadesiyle sonucu alıyoruz. Bu işler konuşmakla olmaz bu işler çalışmakla uğraşla ve bayram seyran dinlemeden çalışmakla olur”

Soylu, daha sonra Gerede’den ayrıldı.

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.