Bakanlıktan açıklama geldi! 100 milyon lira takviye muştusu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğünce yapılan düzenlemeyle hurdaya ayrılan Türk bayraklı gemilerin yerlerine yeni gemi inşa edilmesi için sağlanan teşvik ölçüsü artırılırken, etraf dostu güç kullanımına yönelik yatırım yapanların maliyetlerinin yüzde 25’i devlet tarafından karşılanacak.

AA muhabirinin edindiği bilgilere nazaran, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hurdaya ayrılan Türk bayraklı gemilerin yerlerine yeni gemi inşa edilmesi için sağlanan teşviklerin kapsamı genişletildi.

Özellikle kabotaj sınırında yolcu ve araç taşıyan gemi işletmecilerinin de takviyeden yararlanabilmesi gayesiyle hurdaya verilecek gemi tonajının alt hududu 50 GT (Gros Tonaj) düşürüldü. Öte yandan teşvikten yararlanacak gemi sayısı yıllık 5 iken 10’a çıkarıldı.

Bununla birlikte hurdaya ayrılan geminin akabinde yeni inşa edilecek konvansiyonel gemiler için verilecek dayanak ölçüsü ton başına hurda bedelinin 1 katından 1,5 katına çıkarılarak yüzde 50 artışa gidildi.

Teşvik ve takviyelerle Türkiye’nin ortalama gemi yaşının azaltılarak gençleştirilmesi amaçlanırken tıpkı vakitte, Türk tersanelerindeki gemi inşa endüstrisine hem inovasyon hem de yatırım manasında katkı sağlanması, bu alandaki istihdamın artırılması öngörülüyor.

ÇEVRE DOSTU GEMİLERE DÖNÜŞÜMDE YÜZDE 25 HİBE VERİLECEK

LNG ve hibrit sistemler de dahil olmak üzere yeni inşa edilecek gemide alternatif etraf dostu bir güç kaynağı kullanılması halinde ise takviye ölçüsü ton başına hurda bedelinin 2,5 katına çıkarılarak etraf dostu gemi yapacak işletmeci desteklendi.

Mevcut gemilerinin ana makinelerini fosil yakıttan alternatif etraf dostu bir güç kaynağına dönüştürecek gemi sahiplerine, dönüşüm maliyetinin yüzde 25’i oranında hibe sağlanacak. Bu takviyeden bilhassa Marmara Denizi’nde yolcu nakliyeciliği yapan gemi sahiplerinin yararlanması öngörülüyor.

“FOSİL YAKIT KULLANILMAYAN DENİZCİLİK ENDÜSTRİSİ” SLOGANIYLA SAĞLANAN BİRİNCİ DAYANAK ADIMI

Türkiye’nin de taraf olduğu Paris İklim Mutabakatı ve Avrupa Birliği’nin “Emisyon Ticaret Sistemi” ile denizcilik dalının en değerli gündemi haline gelen ve “Fosil Yakıt Kullanılmayan Denizcilik Endüstrisi” sloganıyla hayata geçirilecek takviyelerin birincisi kesimin kullanımına sunulmuş oldu.

Türk bayrağı altında işletilecek gemilere verilecek bu dayanaklarla birlikte denizcilik bölümüne yıllık 100 milyon lira takviye verilmesi amaçlanıyor. Kelam konusu dayanaklar için müracaatlar alınmaya başladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.