Beyaz Saray’da NATO üyeliği buluşması: Türkiye ile görüşmeye açığız

ABD Lideri Joe Biden, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ve İsveç Başbakanı Andersson, Beyaz Saray’da gerçekleştirdikleri üçlü toplantı sonrası basın açıklaması yaptı.

Biden, ABD’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine güçlü takviye verdiğini belirterek kelam konusu iki ülkenin üyeliğinin NATO’yu daha güçlü hale getireceğini tabir etti.

Son derece olumlu bir görüşme yaptıklarının altını çizen Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya iştirakiyle ilgili resmi süreç için Kongreye gerekli bildirimlerde bulunduklarını ve Kongrenin de buna olumlu yaklaştığını bildirdi.

Biden, NATO’nun açık kapı siyasetinin devam ettiğine işaret ederek “NATO’ya katılan yeni ülkeler hiçbir vakit öteki bir ülkeye tehdit olmamıştır.” dedi.

FİNLANDİYA: TERÖRÜ CİDDİYE ALIYORUZ VE HER ÇEŞİDİNİ KINIYORUZ.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, kendilerine verdiği dayanaktan ötürü Biden’a teşekkür etti.

Ülkesinin NATO’ya ortak güvenlik garantileri konusunda katkı yapmaya hazır olduğunu belirten Niinistö, “Tüm NATO müttefiklerinden üyeliğimizin onaylanması noktasında güçlü takviye umuyoruz.” tabirini kullandı.

Niinistö, Türkiye’nin son periyotta kendilerinin üyelik müracaatları konusunda birtakım telaşlarını lisana getirdiğini anımsatarak “Finlandiya her vakit Türkiye ile gururlu ve düzgün ikili münasebetler kurdu. NATO müttefiki olarak Türkiye’nin güvenlik tasalarının giderilmesi konusunda mutabıkız. Terörü ciddiye alıyoruz ve her tipini kınıyoruz. Üyeliğimize yönelik aklınızda oluşabilecek tüm tasaları konuşmaya hazırız.” bildirisini verdi.

Halihazırda bu bahiste Türkiye ile diyalog halinde olduklarını belirten Niinistö, bu görüşmelerin ilerleyen günlerde devam edeceğini kaydetti.

İsveç Başbakanı Andersson da iştiraklerinin NATO’yu daha da güçlü bir hale getireceğini tabir ederek “Her türlü sorunun tahlili için Türkiye dahil tüm NATO üyesi ülkelerle farklı seviyelerde diyalog halindeyiz.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.