Bisiklet atleti Umut Gündüz için Kadıköy’de pedal çevirdiler

Ankara’da 15 Temmuz 2020’de bisiklet atleti Umut Gündüz, idman sonrası meskenine dönerken, Çağdaş Şenyüz idaresindeki 06 ARN 29 plakalı arabanın çarpması sonucu hayatını kaybetti. Kazanın akabinde gözaltına alınan Şenyüz’ün 1,53 promil alkollü olduğu belirlendi. Şenyüz 4 ay tutuklu kaldı. Hakkında ‘Taksirle vefata neden olmak’ kabahatinden yapılan yargılamada, 5 yıl 4 ay mahpus cezası verildi. Mahkeme, cezayı, sanığın duruşmalardaki yeterli halini gözetip, indirim uygulayarak, 4 yıl 5 ay 10 güne indirdi. 

“KAZA DEĞİL CİNAYET”

Umut Gündüz’ün arkadaşları ve Don Kişot Bisiklet Kolektifi üyeleri bugün sabah saatlerinde bisikletleriyle Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda toplandı. Basın açıklamasının akabinde, yaklaşık 30 bisikletli Caddebostan’a kadar pedal çevirdi. Küme ismine basın açıklaması yapan Şimal Ertekin, “Umut Gündüz, alkollü ve yüzde yüz kusurlu olduğu tespit edilen şoför Çağdaş Şenyüz’ün aracıyla yüksek süratte seyir halindeyken çarpması sonucu öldürüldü. Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde sanık Şenyüz, yaşanan olayın kaza değil bir cinayet olduğu bilinmesine karşın yargılandığı mahkemede kısa bir tutukluluk hali sonrası tutuksuz yargılanarak 4 yıl 5 ay üzere hukuka muhalif bir kararla ödüllendirildi. Bu hukuksuz durum yetmezmiş üzere, 27 Aralık’ta açıklanan bu karara yönelik reaksiyon gösteren Umut’un babası Menderes Gündüz’e mahkeme heyeti tarafından dava açıldı. Bizler Umut’un arkadaşları, dostları ve yoldaşları olarak bu haksızlığa karşı sessiz kalmadık, kalmayacağız. Umut’un ailesi, sevenleri, dostları omuz omuza bu haksızlığa karşı çabayı sürdürecek. Umut ve bütün bisikletli vefatlar için adil bir yargılanma sürecinin işletilmesini istiyoruz” dedi.

“BİSİKLETLİ VEFATLAR SON BULSUN”

Bisikletli ölümlerin olmadığı bir ülke için gayret edeceklerini tabir eden Ertekin, “Ne yazık ki Umut’u andığımız şu günlerde bir yurttaşımızın daha trafik kazası sonucu vefat haberini aldık. Bisikletiyle İzmir’den İstanbul’a dönerken, Bandırma dolaylarında bir kamyonetin çarpması sonucu Savaş Mukadderat isimli yurttaşımızın sıhhat takımlarının tüm müdahalelerine karşın kurtarılamadığını öğrendik. Öfkeliyiz, ailesine ve tüm dostlarına sabır diliyoruz. Öfkeliyiz ancak yılgın değiliz. Bu kuralsızlığa, haksızlığa, insan canına kasteden tertibe boyun eğmiyoruz. Umut için adalet herkes için adalet, bisikletli vefatlar son bulsun” diye konuştu. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.