Bitmeyen metro esnafı isyan ettirdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) tarafından imali devam eden Ataköy-İkitelli metro istasyonu entegre çalışmaları nedeniyle Yenibosna 29 Ekim Caddesi 4 yıl evvel kısmen trafiğe kapatıldı. Lakin çalışmalarına başlanan metro istasyonu inşaatı çeşitli münasebetlerle bitirilemedi. Etraftaki esnaf ise metro çalışmaları nedeniyle kapatılan yollar, oluşan trafik ve toz bulutu nedeniyle mağdur oldu.

25 yıldır Yenibosna’da esnaflık yapan lokanta işletmecisi Murat Başaran, işletmesinin önünde yapılan metro çalışmaları nedeniyle 4 yıldır yaşadığı problemleri anlattı. Çalışma nedeniyle işletmesine vatandaşların gelemediğini, ortamda oluşan toz topraktan ötürü vatandaşların yemek yiyemediğini söyledi.

İBB’ye tekraren müracaat ettiğini ve bir sonuca varamadığını lisana getiren işletmeci Başaran, “4 yıldır burada neyim var neyim yok kaybettim. Bu tozu görüp de masadan kalkan müşterim çok oldu. Beşerler burada yemek yerken yemeğine toz geliyor. Beşerler da ister istemez rahatsız olup kalkıyor” dedi.

İşletmesinin önünde yapılan çalışma nedeniyle de yollarının kapandığını ve bozulduğunu söz eden Başaran, gelen müşterilerinin zorlandığını ve araçlarıyla rahatlıkla gelemediğini de anlattı. 2019 yılında 22 şahısla çalıştığını yaşadığı zorluk nedeniyle şu anda 5 eleman çalıştırdığını da belirten Başaran, yetkililerden yardım istedi.

“Dayanacak gücümüz kalmadı”

4 yıldır yaşadığı ıstıraplar nedeniyle dayanacak gücünün kalmadığını belirten işletmeci Murat Başaran, “25 yıldır Yenibosna’da esnafım. Bizim buradaki mağduriyetimiz bu Ataköy-İkitelli metro istasyonu çalışmaları şu anda da görebiliyorsunuz çıkan tozları. 4 yıldan beri biz burada mağduruz. Her taraftan mağduruz. Yollarımız kapandı. Müşteri gelmiyor. Bu çalışmalardan ötürü biz iş yapamıyoruz. İşletmemizde 2019 yılında 22 kişi çalışıyordu. Şu anda 5 bireye düştük. İş yapamaz hale geldik. Biz bununla ilgili İBB’ye tekraren müracaat ettik. Biz burada esnaf olarak çok sıkıntı durumdayız. Pandemi süreci geçti. Bu süreçte de güç durumlar yaşadık lakin belediye mutlaka bizimle hiç ilgilenmedi. Bir gün bile gelip siz burada esnaflık yapıyorsunuz biz sizi zora sokuyoruz. Bizim sizin için yapabileceğimiz bir şey var mı diye bir yetkili hiç sormadı. 4 yıldır burada neyim var neyim yok kaybettim. Ben 2019 yılında burada 22 şahısla çalışıyordum. Bu tozu görüp de masadan kalkan müşterim çok oldu. Beşerler burada yemek yerken yemeğine toz geliyor. Beşerler da ister istemez rahatsız olup kalkıyor. Buraya gelirken de beşerler patika yollardan gelmek zorunda. Kimse aracıyla buraya gelemiyor. 25 yıldan beridir burada esnaflık yapıyorum. Şu anda dayanacak gücümüz kalmadı. Beşerler burayı tercih etmiyorlar. Bu türlü bir yerde neden yemek yiyelim diyorlar. Devlet büyüklerine ve belediye liderine sormak istiyorum. Bu hak mıdır yani büyük bir şirket burada ticaret yapıyor. Kamu hizmeti diyorlar bende kamu hizmeti yapıyorum. Bizim haklarımızı savunacak kim var. Bu çalışma 2019 yılının mayıs ayında bitecekti. 4 yıl geçti üzerinden. 4 yıldır bitmedi. Etraftaki esnaflar da ziyan görüyor. Benim istediğim şu buraya gelip çalışma ortamını bir görsünler. Ona nazaran karar versinler” halinde konuştu.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.