Bülent Arınç Mehmet Metiner arbedesi büyüyor: Bir gramlık değeri yok

Eski Meclis Lideri Bülent Arınç ile eski AK Parti milletvekili Mehmet Metiner ortasındaki tansiyon artıyor. Arınç dün yaptığı konuşmada, “Tatlı su balığı siyasetçileri var, suya sabuna dokunmadan. Majestelerinin gazetecileri var. Havanın suyun berraklığından bahsederler. Öksürmenin, bağırmanın vaktidir. Kral çıplak demenin vaktidir. Allah gözü pek olana izzet verir” tabirlerini kullanmıştı.

Metiner ise Arınç’ın kelamları üzerine, “Bizim gönlümüzde bir yeri kalmamıştır. Bizim gönlümüzde bir yeri kalmamıştır. İnşallah partimizden de ihraç olur sarfiyat. Bülent Arınç’ın ismini duymak istemiyoruz, kâfi artık. Onu partide tutanlara da yazıklar olsun diyorum. Kim olurlarsa olsunlar” dedi.

Arınç, bugün toplumsal medya üzerinden Metiner’in açıklamalarına sert çıkarak “Kifayetsiz, muhteris ve müfteri Metiner, kelamım sana” sözleri ile başlayan bir paylaşımda bulundu.

Gazeteci İsmail Saymaz, Halk TV ekranlarında yayınlanan Seda Selek ile Perdenin Önü Ardı programında, yayın öncesi Arınç ve Metiner ile yaptığı konuşmanın detaylarını anlattı.

’20 MİLYON İNSANI TEMSİL EDİYORLAR’

Saymaz, Arınç ile yaptığı röportajla ilgili olarak şunları söyledi, “Arınç’a iktidarın 6’lı masaya bakışı ‘bunların hepsi terörist, masanın altında HDP var, bunlar dış kontaklı, ülkenin mukadderatını tehdit ediyorlar’ diye bakarken siz 6’lı masaya hürmet duyduğunuzu söylediniz. O da dedi ki, ‘Ben zati bir seneye yakın vakittir zillet demeyelim bunların ismi millettir, kendimize tanıdığımız hakkı neden diğerine tanımıyoruz diye ihtar ediyorum. En azından 20 milyon insanı temsil ediyorlar. Bunlar bizim evimizdekilerdir, bizim akrabamızdır, bizim komşumuzdur. Zillet diyerek onları karşı bir kampanyaya götürmek gerçek değildir’ diyor.

AK PARTİ’DEN AYRILIYOR MU?

Arınç, ‘AK Parti’den ayrılıyor musunuz?’ sorusuna şu cevabı verdi: “Ben AK Parti’de kalacağıma kelam verdim. Cumhurbaşkanımın yanında da olacağıma kelam verdim. Bu kelamım hala devam ediyor. Fakat bu kelamın yanında ben bir bireyim ve siyasette 50 yılımı doldurmuş bir beşerim. Toplumun bana dair bir kanaati var. ‘Bu adam namusludur, bu adam vicdanlıdır, muhakeme sahibidir’ biçiminde bir kanaat var. Ben bu yüzden bildiklerimi söylemek zorundayım. Bildiklerimi söylerken de partime ve cumhurbaşkanına ziyan vermeyi düşünmem ancak isterim ki vicdanlar harekete geçsin, yanlışlar da yanlış işlerde doğruya dönsün. Tek arzum budur.”

‘O REİSİ SAVUNUYOR…’

Mehmet Metiner’le girdiği diyaloğu da soran Saymaz şunları söyledi: “Bugün yazdıklarım yazmak istediklerimin en zayıfıdır, en hafifidir. Kendisi muhatap alınmak istiyor. Ben onun babası öldüğü vakit aradığımda bana, ‘ben sana çok haksızlık yaptım hakkını helal et’ demişti. Ben helal ettim demedim. Adam da her akrep misali fırsatta sokmaya çalışıyor. Bu onun karakteridir, bu türlü bir huyu var’ formunda bir tabir kullanıyor. Tıpkı vakitte partiyi uyardığını, Mehmet Metiner parti ismine konuşuyorsa ona kendisinin partinin eski Meclis lideri olduğunun hatırlatılmasını söylediğini anlatıyor. Bunu üzerine kendisine ‘o reisi savunuyor o yüzden pek kendisine müdahale etmiyoruz’ denildiğini anlatıyor.

Kendisinin düellosuna yanıt verecek mi? Arınç şöyle diyor: “Hayır. Aslında benim açımdan bir gramlık değeri yok. Ona daha yanıt vermeyi bile düşünmüyorum’ dedi.

‘DÜN NE SÖYLEDİYSEM BUGÜN DE TIPKI DÜŞÜNCEDEYİM’

Metiner ise şöyle konuştu: “Benim HADEP Genel Lideri olduğum periyotta bugün savunduklarım dışında bir tek demecimi söylesinler. Etnik milliyetçilik yaptığıma, PKK’yı savunduğum bir tek demecimi göstersinler. Silaha ve teröre hayır dedim. Etnik milliyetçiliğe hayır dedim. HADEP’in Diyarbakır binasında kahrolsun Kürtçülük diye bağırdım. Büsbütün birlikten ve beraberlikten yana oldum. Bir tek Kürt kimliği kabul edilsin istedim. Dün ne söylediysem bugün de tıpkı çizgideyim.”

Geçmişte Metiner’e ilişkin Erdoğan’dan demokrat çıkmayacağına dair kelamlarının yer aldığı ses kayıtlarını hatırlattığını tabir eden Saymaz, Metiner’in bahse ait yanıtını şu sözlerle bildirdi: “Ben onu inkar etmedim ki lakin bunlar çarpıtılarak sunuldu. Ben o vakitler HADEP’te değildim, gazeteciydim. Dediğimde ‘Erdoğan’la Erbakan tıpkısının aynısı’ üzere bir cümleydi. Yani yanlış da olsa hakaret değildir. Fakat bu Bülent Bey’i ilgilendiren bir durum da değildir. HADEP’le de bunun bir ilgisi yoktur.”

Saymaz, ‘Majestelerinin gazetecisi derken sizi kast etmiyor sanırım neden bu kadar öfkelendiniz’ sorusuna Metiner’in verdiği karşılığı şöyle aktardı, “‘Hayır bizi kast ediyor. TBMM’de haftanın 5 günü AK Parti’yi savunan biziz. Davutoğlu devrinde beni partiden ihraç ettirmeye çalıştı. O vakit madem o denli majestelerinin gazeteci kimse çıksın söylesin. Özel hayat üzerinden tehdit savurmasın. Bu hangi ahlaka sığar. Şayet onun bizim hakkımda duydukları varsa, bizim de onun hakkında duyduklarımız var. Ben ona diyorum ki Pensilvanya’nın ağzıyla konuşuyorsun. FETÖ’ye sahip çıkıyorsun. Sert olabilir. O da bana bu biçimde karşılık versin, özel hayattan vermesin’ diyor.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.