CHP SADAT’ı Meclis gündemine taşıdı

CHP Küme Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, SADAT’ın faaliyetlerinin araştırılması ve seçim güvenliğini sağlayacak tedbirlerin belirlenmesi için TBMM’de araştırma kurulu kurulmasını istedi. Araştırma önergesinin münasebetinde, Bu şirketle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Cumhurbaşkanlığı’nın, Genelkurmay Başkanlığı’nın, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nın ne üzere alakaları olduğunun açıklığa kavuşması ve kamuoyunun bu bahiste aydınlatılması şarttır” tabirleri kullanıldı.

CHP Küme Başkanvekilleri imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinde, SADAT’ın faaliyetlerinin araştırılması ve seçim güvenliğini sağlayacak tedbirlerin belirlenmesi için TBMM’de araştırma komitesi kurulması talep edildi.

Önergenin münasebetinde,

“SADAT Memleketler arası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.  ismiyle Türk Ticaret Kanunu’na nazaran kurulmuş olan şirketin ana mukavelesi 2012 yılında tescil edilmiştir.

Şirketin ana mukavelesinde, şirketin gayesi, ‘Uluslararası alanda savunma danışmanlığı, güvenlik güçlerinin tertibi, güvenlik güçlerinin eğitimi, güvenlik güçlerinin muhtaçlık duyacağı kıyafet ve yiyeceklerin ilgili ülke, Türkiye ve üçüncü ülkelerden üretimi, alış-satış, tedarik ve temini için ihaleler açmak, ihalelere girmek, teklifler vermek, teklifler almak, ithalat ve ihracat yapmak’ olarak söz edilmektedir.

Şirket, ana mukavelesine nazaran her nevi av silahı, ateşli ve ışınlı silah ve bu silahlara ilişkin mermi ve fişeklerin ve bu hedefe uygun her türlü hizmet ve gerecin temini, toptan ve perakende alım satımını, ithalat ve ihracatını pazarlayabilmekte, eğitimini verebilmekte, açık ve kapalı özel atış poligonları yapıp, işletebilmekte, MKE bayiliği alabilmekte, silah kesimleri alıp satabilmekte, memleketler arası alanda taşeronluk yapabilmektedir” denildi.

SADAT’IN İSTEĞİYLE SİLAHLI KUVVETLER YAPILANDIRILDI

Münasebette, şunlar kaydedildi:

“SADAT’ın keskin nişancılık, gayrı nizami harp, meskun mahal operasyonları, tank avcılığı eğitimleri verdiği belirtilmekte lakin SADAT’ın bu eğitimleri Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, Ulusal İstihbarat Teşkilat Başkanlığı’na, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne verip vermediği, yurtdışında hangi ülkelerde eğitimler verdiği konusunda bilgi bulunmamaktadır.

Bir paramiliter kuruluş olarak bedellendirilen SADAT, sabotaj, baskın, pusu kurma, suikast ve tedhiş alanlarında da eğitim vermektedir. Şirketin en büyük pay sahibi olan ve bir vakitler Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı vazifesini de üstlenen Adnan Tanrıverdi’nin 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra Silahlı Kuvvetler’in yine yapılandırılmasına ait tüm tekliflerinin hayata geçtiğine yönelik kelamları hafızalardadır.

Askeri yargının kaldırılmasından, Yüksek Askeri Şura’nın yapısına, Jandarma Genel Komutanlığı’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlanmasından askeri okulların yapısına kadar SADAT Şirketi’nin isteğiyle bir dizi değişiklik yapıldığı anlaşılmaktadır.

MÜNASEBETLERİ AÇIĞA ÇIKARILMALI

Ayrıyeten Tanrıverdi’nin, başşehri İstanbul, resmi lisanı Arapça olan İslam Ülkeleri Konfederasyonu Anayasası’nın yazım çalışmalarında da bulunmuş bir eski tuğgeneral olduğunun unutulmaması gerekmektedir.

Çok esaslı bir devlet ve ordu geleneği bulunan ülkemizin, askeri manada gayelerinin bir paramiliter şirketin emelleri istikametine sokulması üzere bir kusura tevessül edildiği ileri sürülmektedir.

Suriye’deki iç savaş ve iç karışıklık sürecinde ve bu ülkeden Türkiye’ye yaşanan sığınmacı akınında büyük rol oynadığı belirtilen bu şirketle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Cumhurbaşkanlığı’nın, Genelkurmay Başkanlığı’nın, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nın ne üzere münasebetleri olduğunun açıklığa kavuşması ve kamuoyunun bu hususta aydınlatılması kaidedir.

İktidar partisi tarafından Türkiye’deki tüm aksiliklerin sebebi olarak dış güçler gösterilmektedir. İktidar partisi yürüttüğü endişe siyasetinin bir kesimi olarak iç kamuoyuna yönelik ortaya attığı dış güçler paranoyasını her daim canlı tutmaya çalışmaktadır.

İktidar partisinin yaymaya çalıştığı bu söyleme uygun bir yapı olarak çalışma alanları ve verdikleri hizmetler dikkate alındığında dış güçlerin Türkiye içinde başvurabilecekleri yapı olarak akla birinci SADAT gelmektedir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.