Çırak yetiştirene 250 bin lira hibe: Müracaatlar bugün başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın işbirliğinde birtakım mesleklerde, istihdam yaratılması kuralıyla çırak yetiştirenlere 250 bin lira geri ödemesiz takviye verilecek. Takviyeden yaralanmak isteyenler için müracaatlar ise bugün başlayacak ve 30 Eylül’e kadar devam edecek.

Dünya gazetesinin haberine nazaran, ön başvurusu kabul edilen işletmeler ortasında, gramofon tamircisi, ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, deri işleri ile uğraşanlar yer alıyor.

KOSGEB tarafından yürütülecek olan program, Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Takviye Programı olarak isimlendiriliyor. Programla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’ne şu ana kadar müracaatta bulunan 800 işletmeden 602 adedinin ön başvurusu kabul edildi. Programdan yararlanmak isteyenler, 30 Eylül’e kadar KOSGEB data tabanına kayıt yaptırabilecekler.

GERİ ÖDEMESİZ 250 BİN LİRA

Destek programı ile bilhassa usta-çırak münasebetini güçlendirme amaçlanırken, bu kapsamda yeni işçi istihdam eden işletmelere 250 bin liraya kadar geri ödemesiz takviye sağlanacak.

Projeye ait işbirliği protokolü, 24 Haziran’da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ortasında imzalanmıştı.

Ön müracaatta 31 farklı klasik meslekten işletme bulunurken, bunlar ortasında; seramik (çömlek-çini), ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, deri işleri, çalgı yapımcılığı, dokumacılık üzere meslekler ön plana çıktı. Ayrıyeten; şapka imalatı, gramofon tamirciliği, at arabası/fayton imalatı üzere mesleklerden de müracaat geldi.

EN FAZLA MÜRACAAT İSTANBUL VE DENİZLİ’DEN GELDİ

Şu ana kadar 72 vilayetten müracaat gelirken, en fazla müracaat İstanbul, Denizli, Gaziantep, Şanlıurfa ve Bursa vilayetlerinden geldi. Ön müracaatta 31 farklı klâsik meslekten işletme bulunuyor.

YERLİ MAKİNE KULLANANA YÜZDE 15 EK DESTEK

Geri ödemesiz 250 bin lira üst limitli takviye ile kuruluş, işletme ve yetiştirme, makine ve teçhizat, tanıtım ve pazarlama başlıklarında dayanak verilecek. Program ile işletme sahibinin mesleksel birikimlerini aktarması için yetiştireceği işçi için 150 bin liraya kadar takviye sağlanacak.

Makine ve teçhizat masrafları için üst limiti 50 bin lira olan bir dayanak verilecek. Desteklenecek makine ve teçhizatın yeni yahut en fazla 3 yaşında olmasına bakılacak. Yerli malı makine ve teçhizatta takviye oranına yüzde 15 ek edilecek.

Tanıtım ve Pazarlama Dayanağı kapsamında e-Ticaret sitelerine üyelik ve kurul bedeli, dijital reklam ve tanıtım, web sayfası tasarımı ve tanıtım sineması olmak üzere toplamda 45 bin liraya kadar dayanak verilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.