Diyarbakır sokaklarında uyuşturucu sorunu: İsyan edecek derecedeyiz

Mahsum Kara

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da uyuşturucu kullanımı ve buna bağlı sıkıntılar her geçen gün artmaya devam ediyor. Kentin fakir mahallerinde uyuşturucu kullanımı ve satışı son periyotta dikkat alımlı oldu. Sentetik uyuşturucular gençler ortasında yaygınlaştı.

‘BURADA YAŞAYAN İNSANLARIN NE KABAHATİ VAR?’

Kaynartepe Mahallesi, kentte uyuşturucu satışının ağır olduğu bölgelerden… Mahallede yaşayan Murat Bayram, gençlerin hayatıyla ilgili tasa duyduklarını söyledi. Uyuşturucu satışı konusunda mahalli olarak tahlil istediklerini söz eden Bayram, şikayetlerini şöyle lisana getirdi: “Maalesef bu mevzuda bize yardım eden kimse yok. Her gün ‘Diyarbakır’da uyuşturucu bitti’ diye haberler çıkıyor. Bittiyse biz neden görmüyoruz? Burada yaşayan insanların ne kabahati var? Artık çok zorlanıyoruz ve tek başımıza baş edemiyoruz. Gençlerimiz gözlerimizin önünde heba olup gidiyor. Kimse de çıkıp sesini dahi çıkarmıyor. Bizim tek isteğim mahallemizde huzurlu bir hayat…”

‘GENÇLERİMİZE HER GECE UYUŞTURUCU SATILIYOR’

Mahalleli olarak inançta olmadıklarını belirten Yusuf Ekin, “Uyuşturucu, ensesi kalın olan birilerinin denetiminde diye düşünüyoruz. Zira o denli olmasaydı bu sorun daha evvel çoktan hallolurdu. Biz kaç kez burada uyuşturucu satışı yapanlarla hengame ettik lakin değişen hiçbir şey olmadı. Her gece sokaklarda gençlerimize uyuşturucu satılıyor. Artık bunu lisana getirmekten yorulduk. Kimse gelip bizim bu meselemizi dinlemek dahi istemiyor. Burada yaşayanlar zati fakir beşerler… Geçim kaygısıyla uğraşıyor. Bu sorun da eklenince artık isyan edecek dereceye geliyoruz” dedi.

Kaynartepe Mahallesi Muhtarı İlhami Altun

‘BELEDİYENİN METRUK BİNALARI YIKMASI LAZIM’

Kaynartepe Mahallesi Muhtarı İlhami Altun da Bağlar ilçesinde uyuşturucu satışının durdurulması konusunda yetkililerin bir an evvel adım atması gerektiğini söyledi: “Son birkaç yıldır uyuşturucu sorunu artarak devam ediyor. Mahalledeki metruk binalar uyuşturucu satan torbacıların konutu haline geldi. Burada tek kabahat belediyenindir. Belediye yıkık dökük binaları kendi mukadderatına terk etmiş durumda. Şayet metruk binalar yıkılmış olsaydı uyuşturucu satıcıları bu kadar kolay yer bulamazdı. Bir an evvel bu binaların yıkılması lazım.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.