Dolarda günün ilk rakamları

Dolar/TL kurunda hareketlilik devam ediyor.

Dolar, bu sabah saatlerinde 20,81 seviyesini görerek yeni bir rekora imza attı. Avro ise 22,36’dan işlem görüyor.

Gram altın sabah saatlerinde 1298 liradan işlem görüyor.

Piyasalar yeni kabinenin açıklanmasını bekliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabineyi cuma günü açıklayacağı belirtiliyor. Erdoğan önceki gün “Uluslararası itibara sahip finans yönetimi, yatırım ve istihdam odaklı bir üretim ekonomisi tasarlıyoruz.” açıklamasını yapmıştı. Bu açıklamanın ardından gözler eski maliye bakanı Mehmet Şimşek’e çevrildi. Mehmet Şimşek son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüşmüştü. Mehmet Şimşek adının piyasalara olumlu yansıması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, önceki gün açıklanan Ekonomik Güven Endeksi’ni değerlendirirken “Seçim belirsizliği geride kalmıştır” dedi ve ekledi “yatırımın, üretimin ve tüketimin kuvvetlenerek artmasını bekliyoruz.”

TÜİK, Pazartesi akşamı yaptığı açıklamada Mayıs ayında doğal gaz hesaplaması için “sıfır fiyat” uygulamasının uygulanacağını açıkladı. 2023 Haziran ve 2024 Mayıs arasındaki TÜFE hesaplamasında ise 25 metreküpe kadar doğalgaz tüketimi için yapılacak indirim dikkate alınacak. TÜFE hesaplaması, 25 metreküp üstündeki doğalgaz için ödenen fiyat dikkate alınacak. Eski TCMB Başekonomisti Ali Hakan Kara Twitter hesabında yaptığı değerlendirmede söz konusu adımın aylık enflasyonu yüzde 2,4 puan aşağıya çekeceğini tahmin etti.

Bugün Türkiye’nin ilk 3 aylık dönemini kapsayan 1. çeyrek büyüme rakamları açıklanacak. Anketlere katılan ekonomistler yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 3,74 büyüyeceğini öngörüyor. 

Öte yandan dün TCMB, dün bankaların hazine müdürleriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Reuters’e konuşan kaynaklara göre görüşmede bankacılık sistemindeki son durum konuşuldu.

Küresel piyasalarda ise ABD borçlanma tavanı konusundaki oylamaya kilitlendi. Anlaşmanın yapılıp yapılmayacağı izleniyor. Bir grup Cumhuriyetçi borçlanma tavanı anlaşmasını engellemek için ellerinden geleni yapacaklarını açıklaması piyasaları anlaşma konusunda şüpheye düşürdü. ABD Temsilciler Meclisi’nde onay gelirse ABD borç tavanını 31,4 trilyon dolarlık borç tavanını 2 yıl süreyle uzatacak. 

Bugün yapılacak oylama öncesinde dolar küresel para birimleri karşısında yükseliş sergiliyor. Doların 6 büyük para birimine karşı gücünü ölçen DXY endeksi 104,248’e kadar çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir