Facebook Filistinli aktivistlerin hesaplarını siliyor

Başta Facebook olmak üzere toplumsal medya mecraları, Filistin’i de amaç alıyor. Yalnızca ağustos ayının birinci yarısında, Facebook, Instagram, TikTok ve Twitter dahil olmak üzere çeşitli toplumsal medya platformlarında en az 300 Filistinli gazeteci ve aktivistin hesabı kısıtlandı ya da silindi.

Dijital gözlemciler, bu cins engellemelerin ekseriyetle Filistinliler ve İsrailliler ortasındaki tansiyon anlarında, bölge sakinlerinin İsrail ihlallerini belgelemek için hesaplarını kullanmasıyla ortaya çıktığını belirtiyor.

Bu ay başında Filistin toprakları, Gazze’ye yönelik 3 günlük askeri harekatın da dahil olduğu bir dizi kanlı İsrail saldırısına şahit oldu.

Saldırılarda en az 49 Filistinli ömrünü yitirdi, yaklaşık 350 kişi yaralandı. Katliamın kanıtı niteliğindeki görüntü ve fotoğrafları Facebook hesabında paylaşan Gazzeli fotoğrafçı Abdulhakim Ebu Riaş, dijital ambargoya uğrayan yüzlerce Filistinliden sadece biri.

The New Arab’a konuşan Ebu Riaş, “Bu birinci değil, daha evvel tekraren hesabımı sildiler. İsrail ihlalinden bahseden rastgele bir Filistin içeriği yayınladığımızda, Facebook, hesaplarımızı direkt kısıtlar yahut siler” dedi.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.