Faiz ve resesyona ait telaşlar nedeniyle emtia fiyatları sert düştü

Emtia piyasalarında, merkez bankalarından sert faiz artırımı beklentileri, Çin’deki corona virüsü kapanmaları ve ekonomilerdeki resesyon telaşlarıyla geçen hafta metaller öncülüğünde sert düşüşler yaşandı

Emtia piyasalarında, dünyanın önde gelen merkez bankalarından sert faiz artırımı beklentileri, Çin’deki corona virüsü kapanmaları ve ekonomilerde resesyon kaygılarıyla geçen hafta metaller öncülüğünde sert düşüşler hakim oldu.

Geçen hafta Çin’de corona virüsü salgını kapsamında devreye alınan karantina önlemleri ve global çapta açıklanan zayıf imalat sanayi bilgileri sonrası artan resesyon telaşları ile dolar endeksi 110 hududuna kadar çıkarak Haziran 2002’den bu yana en yüksek seviyeyi test etti.

Doların yükselmesi emtia piyasalarını olumsuz etkileyen değerli faktörler ortasında yer aldı. Analistler, enflasyonist tasalar nedeniyle merkez bankalarının atacağı agresif siyaset adımlarının, halihazırda yavaşlayan ekonomileri resesyona itebileceği beklentileri ile global çapta dolar talebinin arttığını belirterek, bu doğrultuda emtia fiyatlarındaki baskını sürdüğünü belirtti.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) 75 baz puanlık faiz artışına gitmesine kesin gözüyle bakıldığını altını çizen analistler, Çin’de gayrimenkul kesiminde yaşanan çalkantı nedeniyle ekonomistlerin ülke iktisadına dair 2022 yılı beklentilerinin kötüleştiğini aktardı.

ÇİN’DEKİ KAPANMA PİYASAYI SARSTI

Çin’in kimi bölgelerindeki kapanma kararı, ülkenin eylül ve ekim aylarında en ağır inşaat dönemine girdiği periyotta geldi. Bu gelişmelerle, emtia piyasasında geçen hafta metaller öncülüğünde sert düşüşler hakim oldu.

Analistler, ​​​​​​Çin’de inşaatla ilgili çeliğe olan talebin tekrar ortaya çıkan salgın olaylarının ne kadar çabuk ortadan kaldırılabileceği ve karantinaların ticari faaliyetlere ne kadar şiddetli yansıyacağı ile test edileceğini vurguladı.

Tezgah üstü piyasada bakır ve alüminyum yüzde 7, çinko yüzde 12,6, nikel yüzde 4,2 ve kurşun fiyatları da yüzde 4,6 paha kaybetti. Bakırda, Avrupa’daki güç krizi, Fed tarafından gelen sıkı para siyasetinin süreceği iletileri ve Çin’in “Sıfır Covid” stratejisiyle talebin ziyan göreceğine dair tasalar artmaya devam ediyor.

Bakırda talep konusundaki tasalar, arz tarafında devam eden düşüncelerden daha ağır basıyor. Dünyada bakır madenciliğinin dörtte birinden fazlasını gerçekleştiren Şili, temmuzda bir evvelki yıla nazaran üretimde yüzde 8,6’lık bir düşüş bildirdi.

DEĞERLİ METALLERDE VE GÜÇTE SERT DÜŞÜŞ

Değerli metallerde de geçen hafta yüzde 4’ü aşan düşüşler oldu. Altın yüzde 1,5, paladyum yüzde 4 azalış kaydetti. 17,562 dolarla Haziran 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gören gümüş yüzde 4,5, 821,95 dolarla Temmuz 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gören platin yüzde 3 kıymet kaybetti.

Enerji tarafında ise Brent petrolün varil fiyatı yüzde 6, New York Ticaret Borsası’nda süreç gören doğal gazın fiyatı ise yüzde 4,2 azalış kaydetti. Fiyatlardaki düşüşte, agresif faiz artırımlarının ekonomileri yavaşlatacağı ve yakıt talebini azaltacağı tasaları ile Çin’de Kovid-19 tedbirlerinin sıkılaştırılması tesirli oldu.

TARIM TARAFINDA TALEP KAYGILARI BÜYÜYOR

Geçen hafta tarım tarafında da sert düşüşler tesirli oldu. New York Ticaret Borsası’nda süreç gören buğday yüzde 0,5 kıymet kazanırken, mısırda yatay bir seyir görüldü. Soya fasulyesi fiyatları da yüzde 2,8 azaldı. Pamuk yüzde 12,3, kahve yüzde 4,1, şeker yüzde 1,8, kakao yüzde 0,3 düştü.

Analistler, dünyanın önde gelen merkez bankalarının şahin açıklamalarıyla pamuk başta olmak üzere tarım emtiasında talep kaygılarının arttığını söyledi. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.