FETÖ’nün eğitim kurumlarında çalışan 11 kişi gözaltına alındı

İstanbul merkezli 3 vilayette düzenlenen operasyonda FETÖ destekçisi eğitim kurumlarında ofis memuru ve muhasebeci olarak çalıştıkları belirlenen 11 kuşkulu gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Kabahatleri Soruşturma Ofisi tarafından silahlı terör örgütü FETÖ/PDY’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, FETÖ’ye müzahir eğitim kurumlarında ofis memuru ve muhasebeci olarak çalışan Ahmet H.A., Ahmet K., Edip E.Y., Fevzi D., Hakan K., Halil T., Mehmet F.P., Muammer D., Serdar S., Serkan Ü. ve Yaşar K. hakkında gözaltı kararı verildi.

KAPATILAN SENDİKANIN ÜYELERİ

Şüphelilerin kurban ve himmet ismi altında örgüte para verdikleri, “sohbet” ismi altındaki örgütsel toplantılara katıldıklarına dair haklarında tabir olduğu, kapatılan Bank Asya’yı fonlamaya yönelik hesap açtıkları, hesaplarında çok sayıda kuşkulu süreç hareketlerinin bulunduğu, örgüt ile iltisakı nedeniyle KHK ile kapatılan PAK Eğitim İş Sendikasına üye oldukları tespit edildi.

KONAKLAMA KAYITLARI

Şüphelilerden 2’sinin örgütün kripto haberleşme programlarından olan ByLock programını kullandığı, 6 şüphelinin örgütün çatı yöneticileri ile HTS kayıtlarının olduğu, 5 şüphelinin örgütün basın yayın organlarından olan gazete ve mecmualara abone oldukları, kimi şüphelilerin örgüte müzahir Asya Termal Tatil Köyünde konaklama kayıtlarının olduğu belirlendi.

BYLOCK KULLANICISI

Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumundan alınan HTS kayıtlarında şüphelilerin, “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak” kabahatinden haklarında dava ve soruşturma yürütülen çok sayıda bireyle görüşme kayıtlarının olduğu, HTS kaydı olan bireylerin kıymetli bir kısmının ByLock kullanıcısı olduğu tespit edildi.

FETÖ ismine faaliyet yürüttükleri ve örgütü finanse ettikleri bedellendirilen şüphelilerin yakalanması için başsavcılığın talimatıyla operasyon düzenlendi. Operasyonda İstanbul’da ikamet eden 9, Sakarya ve Kocaeli’de 2 zanlı gözaltına alındı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.