Fransa’da yeni grev ve protesto hazırlığı

Fransa, başbakan ve işçi sendikaları arasındaki görüşmenin emeklilik yaşını yükseltecek reformun ardından yaşanan siyasi çıkmazı çözüme kavuşturmada başarısız olmasının ardından geniş kapsamlı yeni grev ve protestolara hazırlanıyor.

Emeklilik yaşını iki yıl yükselterek 64’e çıkaracak yasa tasarısına karşı işçi sendikalarının düzenlediği kitlesel gösterilere Ocak’tan beri yüz binlerce kişi katıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, halkın büyük tepkisine rağmen yasalaştırmada ısrar ettiği emeklilik yaşı reformunun gerekli olduğunu ve yıl sonuna kadar uygulanmaya başlayacağını açıklamıştı.

GÖRÜŞMELER BAŞARISIZ GEÇTİĞİ İÇİN…

Sendikalar, Fransa Başbakanı Elisabeth Borne ile dün gerçekleştirilen bir saatlik görüşmelerin başarısız olmasının ardından yasaya karşı direnmeyi sürdüreceklerini belirtti.

İşçi sendikaları krizden çıkış yolunun yalnızda yasanın geri çekilmesiyle olabileceğini söylerken, Borne bu olasılığı kesinlikle reddediyor.

Fransa’nın en büyük sendikası CFDT başkanı Laurent Berger, toplantının ardından, kadın ve erkek maksimum sayıda işçiyi, Fransa’da bugün sokaklara çıkmaya çağırırken; son üç aydaki 11. gösteriye bugünkü katılım düzeyi protestoların ivme kaybedip kaybetmediğini gösterecek. (REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir