GSS prim borçlarına kısmi af geliyor

Genel Sıhhat Sigortası (GSS) prim borcu olup da devletin sunduğu sıhhat hizmetinden yararlanamayanlara af geliyor. Meclis’e gönderilen sıhhat torba kanun teklifiyle, sıhhat borcunun yarısı silinecek.

BAĞ-KUR’LULAR KAPSAM DIŞI TUTULDU

Sağlık Bakanlığı’na bağlı sıhhat tesislerinde sıhhat hizmeti alan ve rastgele bir sebeple sıhhat sigortasından yararlanamayan şahıslar yeni düzenlemeden yararlanacak. Bağ-Kurlular bu imkandan faydalanamayacak.

Meclis’e sunulan düzenlemeye nazaran, sıhhat sigortasından borçlarından ötürü yararlanamayan şahısların 31 Aralık tarihine kadar olan borçlarına ödeme kolaylığı geliyor. Kanun teklifinin maddeleştiği tarihten itibaren 1 yıl içinde borcun yüzde 50’sinin peşin yahut taksitle ödenmesi halinde geriye kalan yüzde 50’lik borç silinecek.

DAVALAR DÜŞECEK

Bu kanun teklifinin yasalaşmasıyla birlikte borç meblağı 5 bin TL’nin altında ise borcun tamamı silinecek. Borcun yarısının 5 bin TL’nin altında olması durumunda ise 5 bin TL’nin tamamı silinecek geri kalan kısım ise tahsil edilecek. Borcunu peşin ödeyenler hakkındaki davalar düşecek, taksitle ödemek isteyenler için ödeme bitince davalar düşecek. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.