Gürcistan’da hükümet aykırısı protesto: Garibaşvili’nin istifası için 1 hafta müddet verdiler

Gürcistan’ın başşehri Tiflis’te binlerce kişi hükümeti protesto etmek için tekrar sokağa indi.

Avrupa Komisyonu’nun 17 Haziran’da Gürcistan’a Avrupa Birliği (AB) için “aday ülke statüsü” vermemesinin akabinde ülkede tansiyon yükseldi. Başşehir Tiflis’te binlerce kişi, başşehrin ana caddesi Şota Rustaveli’yi trafiğe kapatarak, “Avrupa’ya Doğru” ismiyle 24 Haziran’daki hükümet aykırısı protestonun benzerini düzenledi.

Hükümeti aday ülke statüsü için kâfi gayret göstermemekle suçlayan göstericiler, hükümetin istifasını isteyerek, “Git, git, git” sloganlarıyla Başbakan İrakli Garibaşvili’yi istifaya çağırdı.

Ellerinde AB ve Gürcistan bayrakları taşıyan göstericiler, protestonun sabaha kadar devam edeceğini belirtirken, parlamento ve devlet kurumlarının etrafında güvenlik tedbirleri artırıldı.

Muhalefet partilerinin temsilcilerinin yer aldığı protestoda konuşma yapan miting organizatörlerinden Şota Digmelaşvili, 24 Haziran’da Garibaşvili’ye istifası için bir hafta mühlet verildiğini hatırlatarak, saatler sonra vaktin dolacağını söz etti.

Didgemaşvoli, “Planımızdaki bir sonraki adım Hükümet İdaresi binası önüne gitmek, fakat bu artık değil. Geceyi geçirmek için burada altyapıyı düzenledik. Bir birimizi korumalıyız” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.