Hak-İş: Enflasyonun üzerinde düzgünleştirme bekliyoruz

Hak Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Genel Lideri Mahmut Arslan, bugün yapılması beklenen taban fiyat orta artırımına değinerek, “Enflasyonun üzerinde bir uygunlaştırma bekliyoruz” dedi.

Hak Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Genel Lideri Mahmut Arslan, bugün yapılması beklenen minimum fiyat artırımına değinerek, “Enflasyonun üzerinde bir uygunlaştırma bekliyoruz” dedi.

Arslan, Hizmet-İş Sendikası’nın olağan genel konseyi için Kayseri’ye geldi.

Genel konseyde konuşan Arslan, taban fiyat konusuna değinerek, “Ülkemizin yaşadığı yüksek enflasyon, hayat pahalılığı, hepimizi hakikaten zorlayan, ömrümüzü altüst eden bu süratli fiyat artışları ve güçteki yüksek fiyatlar, aşikâr maaşlarla hayatlarını idame ettiren beşerler için önemli bir zorluk getirdi” dedi.

DİĞER ÇALIŞANLAR DA ARTIRIM BEKLİYOR

“Asgari fiyat tespit komitesinin enflasyonun altında bir fiyatı belirlememesini diliyoruz” diyen Arslan, “Onun için ocak ayından bu tarafa gerçekleşen enflasyon ortada. Bu doğrultuda inşallah enflasyonun üzerinde bir uygunlaştırma bekliyoruz” diye konuştu.

Asgari ücretlinin dışındaki çalışanlara da fiyat artışı beklediklerini kaydeden Arslan, “Belediyeler, üniversiteler, özel bölümdeki toplu kontratlar ne olacak? Burada önemli bir problemle karşı karşıyayız” dedi.

“O yüzden bu yapılacak artışların bütün çalışanlara yönelik bir güzelleştirmeye yönelik dönüştürülmesi gerekiyor” diyen Arslan, “Özel bölümdeki toplu kontratlarımız şayet mukavelelerin tarihleri temmuz ayında denk gelmiyorsa yılbaşına kadar tıpkı fiyatla çalışmaya devam ediyorlar. O denli bir noktaya geleceğiz ki bütün toplu mukaveleler taban fiyat düzeyine düşecek. Bu toplu kontrat sisteminin yok olması demektir” diye konuştu.

‘BÜTÜN ÜCRETLİLERİN YARARLANACAĞI MODEL’

“Özel bölümde sendikalı hareket tasfiye edilir. O yüzden hükümetimizin gayesi sendikaları güçlendirmekken, yapılan uygulamalarla sendikal hareketi zayıflatmayalım” diyen Arslan, şöyle devam etti:

“O yüzden bizim teklifimiz taban fiyatı arttıracağız. Artırdığımız oranda örneğin bütün çalışanları etkileyen bir adım atalım. Vergi dilimleriyle ilgili bir ıslahat yapalım. 1 yıl mühletle vergi oranlarımız yüzde 10’da kalsın. Yüzde 10’da kalırsa bütün çalışanlar bundan yararlanıyor. Bütün ücretlilerin yararlanacağı bir modeli kurmamız gerekiyor.” (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.