‘İhtiyaç fazlası cami yerine ahlak ve adalet lazım’

İhtiyaçtan fazla caminin İslam’ın alameti olamayacağını söyleyen Erdoğmuş, “Ahlakın ve adaletin olmadığı bir toplumda mescitlerin inşa edilmesi İslam’ın varlığına bir alamet olabilir mi?” diye sordu.

ANAP’lı eski milletvekili, emekli müftü Abdulbaki Erdoğmuş, 20 yıllık ‘siyasal islamcı’ iktidarın, muhalefette iken talep edilen hak, hukuk ve eşitlik temelinde hayal kırıklığı olduğunu söyleyerek, “Samimi Müslümanlar için büyük pişmanlık oldu, büyük bir hüsran da oldu. Hem içinde yer alanlar hem de destekleyenler için” dedi.  “İslam’sız Müslümanlık” kitabında “İslam, Müslümanların elinde rehin” diyen Erdoğmuş, SÖZCÜ’ye çok konuşulacak açıklamalar yaptı:

ŞİDDETİ ÜRETEN FIKIH: Klâsik fıkıhın mezhepleri oluşturduğunu, Müslümanların hayatlarında uygulamaya geçirdiği fıkıh anlayışının şiddet ürettiğini, şiddete kaynaklık ettiğini gördüm. Kur’an’da bayan ile fıkıhta işlenen bayan farklıdır. Müslümanların dini yaşayışını da fıkıh belirliyor. Bizim bu fıkıhla yüzleşmemiz kelam konusu olmadığı için biz bunu anlayamadık. Doğal olmayan 500 yıl evvelki kuralların (fıkhın) günümüze uyarlanmaya çalışılmasıdır.

CAMİLER İSLAM ALAMETİ DEĞİL: Ahlakı ve adaletin olmadığı bir toplumda mescitlerin inşa edilmesi İslam’ın varlığına bir alamet olabilir mi? Mescitler İslam’ın şiarı deniyor. Ben de bakıyorum ülkemizde muhtaçlıktan fazla, israfa girmiş imgeden ibaret çok sayıda camii var. Din adamlarının fazlalığı, İslam’ın şiarından mıdır, yoksa adaletin olması mı İslam’ın şiarındandır. Çok açık, ahlak ve adalettir. Mescitler ortaçağ kiliselerinin misyonuna soyunmuşlar.

Havuzlu villadaki pirde kurtuluş arayanlar var!

Erdoğmuş’un “İslam’sız Müslümanlık” kitabında yer alan kimi tabirler şöyle:

■ Müslümanlar olarak, bireyin; siyasi, dini, toplumsal, ailevi ve mahalle baskısı olmadan, kendi özgür iradesi, aklı ve bilgisi ile Allah’a inanmadıkça mümin olamayacağını bilmek zorundayız.

■ Pirinin; havuzlu villalarda, yalılarda, Mercedes içinde tasavvufu, sahabe hayatını yaşadığına inanan ve iradesini, manevi kurtuluşunu ona bağlayan milyonlarca Müslüman var. Parti genel liderini “Ulu’l emir”,  siyasi başkanını “İslam emiri” devlet liderini “peygamber halifesi” bilen milyonlarca Müslüman var.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.