Irak ikna oldu: Zaho saldırısını Türkiye değil, İran ve PKK yaptı

Irak’ta Dohuk vilayetinin Zaho bölgesinde, sivillerin bulunduğu alana temmuz ayında düzenlenen taarruzla ilgili Türkiye, Irak merkezi idaresi ve Kuzey Irak idaresi ortasında kritik bir görüşme gerçekleşti.

Edinilen bilgilere nazaran, geçtiğimiz günlerde, MİT’ten üst seviye bir heyet Zaho saldırısını görüşmek üzere Irak’a gitti. Heyetin, bu görüşmelerde taarruzun Türkiye tarafından yapılmadığına ait deliller sunduğu ve izahatta bulunduğu öğrenildi. Güvenlik kaynakları, görüşmelerde Türkiye’ye yönelik suçlamaların mesnetsiz olduğuna dikkat çekilerek, kullanılan silahlar ile akının yapıldığı bölgenin menzilinin, akının Türkiye tarafından yapılmadığının en büyük ispatı olduğunun lisana getirildiğini aktardı. Taarruzun perde ardında, Irak’ta yaşanan siyasi krizi İran’ın kendi lehine çevirmek istemesi ve PKK üzerinden Türkiye’yi tuzağa çekme operasyonu olduğu anlatıldı ve münasebetler tek tek sıralandı. Bu görüşmelerden sonra hem Irak merkezi idaresinin hem de Kuzey Irak idaresinin taarruzun Türkiye tarafından yapılmadığına ikna oldukları tabir edildi.

Güvenlik kaynaklarının yaptığı değerlendirmelerde; akında kullanılan silahların Haşdi Şabi, PKK ve Kuzey Irak ordusunda bulunduğuna dikkat çekiyor. Türkiye’nin Kuzey Irak’taki üslerinden yahut Türkiye sonundan havan topu atmasının mümkün olmadığına belirten güvenlik kaynakları, “Saldırıda kullanılan silahların 6 kilometrelik menzili var. Esasen Türkiye hududundan yahut Türk üslerinden atılacak bir topun akının olduğu bölgeye menzili yetmez. Tespitler akının PKK-Haşdi Şabi iş birliği ile yapıldığı yönünde” görüşünü lisana getirdi.

Saldırıda 9 sivil hayatını yitirmişti.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / YÜCEL KAYAOĞLU

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.