İspanya’da bayan ve erkek ulusal futbolcuların tıpkı ekonomik kurallara sahip olması için birinci adım atıldı

İspanya Futbol Federasyonu (RFEF), ulusal bayan futbolcuların erkekler ile birebir ekonomik koşullara sahip olmaları için bir mutabakat imzaladı.

AA’nın haberine nazaran, RFEF Lideri Luis Rubiales, İspanyol ulusal futbol gruplarında forma giyen bayanların prim ve imaj geliri haklarının erkeklerle eşit olmasını öngören ve birinci evrede 5 yıl geçerliliği olan bir muahedeye imza attı.

“Futbol dünyasında öncü olan mükemmel bir muahede yaptık. Tarihi bir gün” diyen Rubiales, futbolda bayan ve erkek ortasındaki ekonomik eşitsizliğin önüne geçtiklerini vurguladı.

Rubiales, “Milli erkek futbolcular mukavelelerine çok emsal bir mutabakat ve adil olmanın da ötesinde birtakım unsurları var. Bayan futbolcuları teşvik etmeliyiz. Bayan ve erkek futbolu ortasındaki arayı yavaş yavaş kapatmak ve bayan futboluna daha fazla kaynak aktarmak istiyoruz.” sözlerini kullandı.

Henüz maaşlara yansımayan, yalnızca prim ve imaj gelirlerinin eşitlendiği mutabakatla birlikte ulusal bayan futbolcuların gelirlerinin bu yıldan itibaren yüzde 20 artış göstereceği ve bu artışın 2027’de yüzde 80’e kadar ulaşacağı belirtildi.

Önümüzdeki iki Dünya Şampiyonası ile iki Avrupa Şampiyonasını kapsayacak mutabakat merasiminde Ulusal Bayan Futbol Kadrosu’nun kimi futbolcuları da hazır bulundu. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.