İsrail basını: Biden azalan siyasi gücünü Orta Doğu’da pekiştirme maksadında

ABD Lideri Joe Biden’ın 13-16 Temmuz tarihleri ortasında gerçekleştireceği Orta Doğu ülkeleri ziyaretlerinin ayrıntıları açıklandı. Biden, cuma günü işgal altındaki Batı Şeria’da Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas ile görüşmeden evvel İsrail önderleriyle görüşmek için Kudüs’te iki gün geçirecek. İsrail basını, Biden’ın ziyaretini “siyasi gücü azalan bir önderin Orta Doğu ülkelerinde siyasi zaferler araması” olarak yorumladı.

Jerusalem Post’un haberinde, “ABD Lideri Joe Biden beş ay sonra vazifede olmayabilecek İsrail Başbakanı Yair Lapid’le bir ortaya gelecek. George W. Bush’tan bu yana ABD liderleri dış siyasette iz bırakmaya çalışmak için nereye gitti? Orta Doğu” denildi. ABD’de kasım ayında yapılacak orta seçimler öncesi Biden’ın kelam konusu ziyareti gerçekleştirdiğine dikkat çekilen haberde, Biden’ın tıpkı vakitte “siyasi olarak gücü azalmış” halde Suudi Arabistan’a gideceği de vurgulandı.

Haaretz’in haberine nazaran, Biden’ın Orta Doğu ziyareti ABD’de Demokrat Parti’de görüş ayrılığına yol açtı. Haberde, “Demokrat Parti’nin sol kanadı, İsrail’in Filistinlilere yönelik hareketleri kelam konusuyken Biden’ın ziyaretinden hoşnutsuzluğu güçlü bir halde lisana getiriyor” denildi.

Demokratların İsrail askerlerinin geçtiğimiz aylarda ateş açması sonucu hayatını kaybeden El Cezire muhabiri Hoş Ebu Akile’nin vefatı sonrası Biden’ın ziyaretini eleştirdiği belirtilen haberde, Demokrat Partililerin Biden’la ilgili “İsrail ordusu tarafından öldürülen başka tüm Amerikalıların vefatı için İsrail hükümetinden cevap istemeye devam etmeli” görüşünü paylaştığı aktarıldı.

Times of Israel’e konuşan üst seviye bir ABD’li yetkili ise Biden’ın İsrail ziyaretinde ABD’nin bölgeye askeri takviyesi artırma konusunun da ele alınacağını kaydetti.

‘PETROL ARZINI ARTIRMAYA İKNA EDEBİLİR’

Biden’ın ziyareti İngiltere basınında da geniş yer buldu.

The Guardian’ın haberine nazaran, Biden’ın ziyaretinin temel gayesinin “Küresel güç krizini hafifletmek için Suudi Arabistan’ı global petrol arzını artırmaya ikna etmek” olduğu belirtildi. Biden’ın İsrail ve Filistin’de iki günlük ziyareti sonrası Cidde’ye ziyarette bulunmasının “önemli bir değişim” olduğuna dikkat çekilen haberde, İsrail’in de birçok Arap ülkesi için müttefik haline geldiği de söz edildi.

200 GAZETECİ ZİYARETİ TAKİP EDECEK

Öte yandan, Biden’ın İsrail ziyaretine ait programının ayrıntıları açıklandı. İsrail Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ziyareti takip etmek için dünyanın dört bir yanından 200 gazetecinin ülkeye geldiği belirtildi. Biden’ın Doğu Kudüs’ün Eski Kent bölgesine bakan Batı Kudüs’teki tarihi “King David” otelinde iki gece kalması planlanıyor.

HOLOKOST KURBANLARIYLA GÖRÜŞECEK

İsrail Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran Biden, İsrail ziyaretine ülkenin merkezindeki Palmachim Askeri Hava Üssünü ziyaret ederek başlayacak. Açıklamada ayrıyeten “ABD Lideri’ne lazer savunma sisteminin yanı sıra Arrow, David’s Sling ve Iron Dome füzesavar sistemleri hakkında bilgi verilecek” denildi. Holokost kurbanlarının anıldığı Batı Kudüs’teki Yad Vaşem’i (Soykırım Müzesi) ziyaret edecek Biden’ın burada soykırımdan kurtulan iki şahısla görüşeceği de belirtildi.

ONUR NİŞANI VERİLECEK

Biden İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’la yarın görüşerek İsrail Cumhurbaşkanlığı Onur Nişanı alacak. Biden’ın ziyaretinin son gününde Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Mısır, Irak ve Ürdün’ün yanı sıra Körfez İşbirliği Kurulu (KİK) önderlerinin olduğu bir tepeye katılması bekleniyor. Biden, burada BAE ve Hindistan’la çevrimiçi düzenlenecek besin güvenliği tepesine katılacak. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.