İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Yaya Durağı’ projesi: Birinci adres Halaskargazi oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kent içi ulaşımda, bisiklet kullanımı ve yürümeyi teşvik etmek üzere ‘Yaya Durakları’ projesini geliştirdi.

Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) ile birlikte oluşturulan ‘Yaya Durakları’ projesi hakkında İBB tarafından şu bilgiler paylaşıldı:

“YOL KENARLARINDA YAYALAR İÇİN ÖZEL PLATFORMLAR KURULUYOR: WRI Türkiye Sürdürülebilir Kentler ve Sağlıklı Kentler Paydaşlığı ile birlikte oluşturulan ‘Yaya Durakları’ için kaldırım genişleterek, yol kenarlarında yayalar için özel platformlar kuruluyor. Yayalar ve bisiklet kullanıcıları için dinlenme alanları oluşturuluyor. Etrafı bitkilerle donatılan yaya durakları, hareket halindeki İstanbullulara dinlenme imkanı sağlıyor. Duraklarda ayrıyeten bisiklet ve scooter park alanları da bulunuyor.

İLK YAYA DURAĞI HİZMETE GİRDİ: Birinci yaya durağı, 30 Haziran itibariyle Şişli Halaskargazi Caddesi üzerinde kullanıma açıldı.  İBB tarafından yürütülen çalışmanın kent geneline yayılması planlanıyor. İstanbullular, tüm bilgi ve müracaat formunun yer aldığı www.yayaduragi.ibb.istanbul adresi üzerinden talepte bulunabilir.”

WRI SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTLER KENT İÇİ ULAŞIM SIKINTILARINA SÜRDÜRÜLEBİLİR TAHLİLLER ÜRETİYOR: WRI Türkiye Sürdürülebilir Kentler, Dünya Kaynakları Enstitüsü’ne (World Resources Institute – WRI) bağlı bir oluşum. Sürdürülebilir kentler için çalışmalar yürüten WRI, Ross Center for Sustainable Cities ağının bir üyesi. Türkiye, Brezilya, Çin, Hindistan ve Meksika olmak üzere 5 merkezde hizmet veren WRI Sürdürülebilir Kentler, “insan odaklı şehirler” fikrinden hareketle çevreyi ve insan sıhhatini her geçen gün daha fazla tehdit eden kent içi ulaşım problemlerine sürdürülebilir tahliller üretiyor.

ŞEHİRLERDE YAŞAYANLARIN RİSK FAKTÖRLERİNİ AZALTACAK SİYASET VE MÜDAHALE GELİŞTİRİLİYOR: Sağlıklı Kentler Paydaşlığı (The Partnership for Healthy Cities – PHC), bulaşıcı olmayan hastalık ve yaralanmaları önleyerek insan hayatını kurtarmaya kendini adamış kentlerden oluşan saygın bir global ağdır. Bloomberg Philanthropies tarafından desteklenen ve Dünya Sıhhat Örgütü ile Vital Strategies tarafından yürütülen bu paydaşlık, kentlerde yaşayanların risk faktörlerini azaltacak yüksek tesirli siyaset ve müdahale geliştirmesini sağlıyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.