İstanbul Finans Merkezi’ne 3 milyar dolar harcadılar

İstanbul’un Ümraniye ilçesine yapılması planlanan İstanbul Finans Merkezi yerinde temelin atıldığı 2012 yılından bugüne dek inşaat devam ediyor. Çalışanların berbat çalışma şartları ve ödenmeyen fiyatlarla gündeme gelen inşaat alanında Sermaye Piyasası Konseyi, Banka Düzenleme ve Denetleme Şurası, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü, Halkbankası Genel Müdürlüğü, Vakıfbank Genel Müdürlüğü ile Merkez Bankası’nın taşınması bekleniyor.

2019’DA VARLIK FONU’NA DEVREDİLMİŞTİ

Birgün’den İsmail Arı, finans merkezinin temelinin atılmasından bu yana geçen süreçte yaşananları derledi. Arı’nın haberinden bir kısım şöyle:

“2012 yılının Kasım ayında İstanbul Finans Merkezi için ‘Arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı’ usulüyle ihaleye çıkıldı. İhaleyi 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasında gözaltına alınan ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen Ali Ağaoğlu’nun sahibi olduğu Ağaoğlu İnşaat aldı. Projeye 2012 yılının Kasım ayında birinci kazma vurulurken Ağaoğlu, inşaat çalışmalarının 2016 yılında tamamlanacağını açıklamıştı. Lakin ofis, AVM, rezidans, 5 yıldızlı otel, 2 bin 500 kişilik konferans salonu ile mağazaların da yer aldığı proje hâlâ bitirilemedi.

2019 yılında projenin çok büyük kısmını idare konseyini başkanlığını AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Türkiye Varlık Fonu (TVF) devraldı. TVF, İstanbul Finans Merkezi Projesi’ni 1 milyar 670 milyon Türk Lirası karşılığında Ağaoğlu ve öbür yüklenicilerden devraldı. Bu adımın akabinde da Emlak Konut yandaş şirketler ile peş peşe milyarlarca liralık mukaveleler imzalamaya başladı.

Emlak Konut, Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildirimlere nazaran, Finans Merkezi inşaatlarını tamamlamak için Siyahkalem Mühendislik şirketi ile 21 Temmuz 2020 tarihinde KDV hariç 207 milyon TL’lik kontrat imzaladı.

Emlak Konut birebir şirketle 12 Ağustos 2020 tarihinde de KDV hariç 398 milyon TL’lik bir mukavele daha imzaladı. Emlak Konut’un milyonlarca liralık kontrat imzaladığı Siyahkalem Şirketi, iktidarın beğenilen müteahhitleri ortasında yer alıyor.

Emlak Konut, Finans Merkezi’ne taşınacak Merkez Bankası’nın binası için ve beşli çeteden Limak Holding’le anlaştı. Merkez Bankası’nın binası için Limak’la toplam 2 milyar 285 milyon TL’lik mukavele imzalandığı açıklandı.

Finans Merkezi projesinden hissesini alan bir başka şirket ise Yapı ve Yapı İnşaat oldu. Emlak Konut, Finans Merkezi’ndeki inşaatları tamamlamak için 17 Aralık 2019’da Yapı ve Yapı İnşaat ile KDV hariç 629 milyon TL’lik kontrat imzaladı. Atatürk Havalimanı’na yapılan millet bahçesi projesinin de 2,1 milyar TL’lik ihalesi alan şirketin kurucusu 2019’da hayatını kaybeden Nusret Yıldırım birebir vakitte AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aile dostuydu.

Emlak Konut, 8 Kasım 2019’da KAP’a yaptığı bildirimde ise Finans Merkezi’nin inşaatı için birçok şirketle imzaladığı mukaveleyi tıpkı anda duyurdu. Buna nazaran, Siyahkalem Mühendislik ile Mustafa Ekşi İnşaat iş iştirakiyle KDV hariç 1 milyar 140 milyon TL’lik mukavele imzalandı.

Güryapı Onarım ile Yapı ve Yapı şirketinin kurduğu iş paydaşlığıyla da KDV hariç 1 milyar 842 milyon TL’lik mukavele imzalandı. Tıpkı vakitte Çamlıca Camii, Ahlat Köşkü ile Ahlat’taki bakan konutlarını da inşa eden Güryapı şirketi AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arkadaşı Hasan Gürsoy’a ilişkin.

Emlak Konut’un mukavele imzaladığı bir öbür şirket de ASL İnşaat. Emlak Konut ile şirket ortasında 8 Kasım 2019’da KDV hariç 719 milyon TL’lik kontrat imzalandı.

Proje için Vilayetler Bankası da dört farklı ihale düzenledi. Bu dört ihalenin ikisi 2020 yılında toplam 1 milyar 91 milyon TL bedelle Yıldızlar İnşaat’a verildi. 2020’de Enam İnşaat’a 97 milyon TL’lik ve bu yıl Konuklu İnşaat’a ise 486 milyon TL’lik ihale verildi. Vilayetler Bankası’nın Finans Merkezi için bu dört ihaleyle harcadığı toplam para ise 1 milyar 675 milyon TL.

AMAÇ FİNANSAL KURULUŞLARIN BİR ORTAYA TOPLANMASI

Vakıf Bank’ın İstanbul Finans Merkezi’ne ait 4 Temmuz’da hazırladığı raporda ise projenin inşaat maliyetinin toplam 3 milyar doları bulacağı söz edildi. Ayrıyeten, Finans Merkezi’nin yaklaşık 50 bin şahsa istihdam yaratacağı, günlük 25 bin ziyaretçi tarafından ziyaret edileceği ve bu yüzden de toplu ulaşım sınırının kuvvetlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Finans Merkezi’nin imal emeli da ‘Ülke içerisinde dağınık biçimde bulunan finansal kuruluşların bir ortaya toplanması ve bölgede yaratılacak istihdam ile iş gücüne katkıda bulunulmasıdır’ biçiminde açıklandı. Ayrıyeten, proje kapsamında toplam 560 bin metrekare ofis alanı, 90 bin metrekare alışveriş, 70 bin metrekare otel, 60 bin metrekare rezidans ve 2 bin kişilik bir konferans merkezinin de yer aldığı tabir edildi.” (HABER MERKEZİ)

KAYNAK

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.