Japonya, yarı iletken sektörüne satışı üçe katlamayı hedefliyor

AA

Japonya yatırım yaparak bir sektörünü 2023 yılına kadar “dünyada vazgeçilmez” yapmayı hedefledi.

Japonya’da Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (METI) ilk olarak 2021’de hazırlanan Yarı İletkenler ve Dijital Endüstri Stratejisini 2023 yılı içinde gözden geçirmeyi planlıyor.

Satış oranlarını üçe katlama planları yapılıyor

Japon hükümeti yarı iletken, parça ve malzeme üreticisi firmaların satış oranlarını üçe katlayarak 15 trilyon yene (113 milyar dolar) çıkarmayı hedefliyor.

Yatırım yoluyla satışların artırılması hedefleniyor

Buna göre yatırım yoluyla yarı iletken ile buna ilişkin parça ve malzemelerinin imalatçısı firmaların satışlarını 2030’a kadar üçe katlayarak 15 trilyon yene çıkarılması istenecek.

11 trilyon yen yatırım ihtiyacı

Yeni stratejide METI, söz konusu sektöre, gelecek 10 yıl içinde Ar-Ge alanı dahil kamu ve özel sektörün 11 trilyon yen yatırım ihtiyacını vurgulayacak.

Firmaların satışları 5 trilyon olarak kayda geçti

2020 yılında Japonya’daki yarı iletken, parça ve malzeme üreticisi firmaların satışları 5 trilyon olarak kayda geçti. Bu oran küresel pastanın yüzde 10’una tekabül ediyor.

Japonya’nın başkenti Tokyo’nun elektronik kasabası olarak tanınan Akihabara kültürle teknolojiyi buluşturuyor. Asıl ismi “Akiba ga Hara” (güz yaprağı merası) olan, başkentin Çiyoda ilçesinin kuzeydoğusundaki kasaba, elektronik tutkunlarının uğrak noktası.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*