Kar hissesi vaadiyle dolandırıcılık soruşturmasında 4 tutuklama

Balıkesir merkezli firmanın kelamda Japonya’da kiralanan bisiklet, motosiklet ve arabalardan kar hissesi vaadiyle dolandırıcılık yaptığı savına yönelik soruşturmada gözaltına alınan 27 şüpheliden 4’ü tutuklandı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Kabahatlerle Çaba Şubesi grupları, internet ortamında sisteme üye olarak para yatıran lakin kar hisselerini alamayan kimi mağdurların şikayeti üzerine başlatılan soruşturmayı sürdürüyor.

Bu kapsamda firmanın yöneticisi olduğu ileri sürülen G.T’yi gözaltına alan polis grupları, emniyete başvuran 50 civarındaki kişinin de şikayetlerini kıymetlendirdi.

Ekiplerin, Balıkesir merkezli 10 vilayette düzenlediği operasyonda 27 zanlı gözaltına alındı.

Şüphelilerden 11’i emniyetteki tabirlerinin akabinde hür bırakıldı.

İşlemlerinin akabinde adliyeye sevk edilen 16 zanlıdan 4’ü çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı, öbürleri isimli denetim koşuluyla salıverildi.

Öte yandan sisteme birçok meslek kümesinden 30 bin kişinin üye olduğu ve 20 milyon liranın dolandırıldığı bedellendiriliyor.

SİSTEMİN İŞLEYİŞİ

İddiaya nazaran, internet sitesi üzerinden sisteme kayıt olanlardan bisiklet için 158, elektrikli araçlardan skuter için 293, bisiklet için 476, motosiklet için 1130 ve araba için 3 bin 780 dolar ödemeleri karşılığı bir yıllık kar hissesi vadedildi.

Söz konusu araçlardan bisiklete para yatıranlara 8, elektrikli araçlardan skutere 15, bisiklete 23, motosiklete 57 ve otomobile 204 dolar günlük kar hissesi bir mühlet ödendi.

Kar hisselerini kripto para alım satımı yapan siteler üzerinden bir mühlet üyelere göndererek itimatlarını kazanan firma, sisteme yeni şahıslar kazandıran her üye için 20 dolar üzere bir ödeme gerçekleştirerek ağını genişletti.

Farklı vilayetlerde de sorumlular belirlenerek sistemin işleyişi ve yeni üyelerin bulunması sağlandı.

İŞ YERİNİN CAMLARI KIRILMIŞTI

Araç kiralama prosedürüyle kurulan sistem üzerinden bireylerden toplanan paralara karşın kar hissesi ödemesi gerçekleştirilmediği ve sisteme ulaşılamadığı savıyla mağdurlar tarafından polise müracaat yapılmıştı.

Bunun üzerine harekete geçen gruplar, düzenledikleri operasyonla G.T’yi gözaltına almıştı.

Başka vilayetlerden de çok sayıda kişinin dahil olduğu sistemin kapanması üzerine ziyan eden ve öfkelenen bir üye ise kelam konusu şirkete ilişkin iş yerine giderek taşla camlarını kırmış, polis takımları, emniyet şeridiyle etrafta güvenlik tedbiri almıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.