Kürt aileye ırkçı hücum: Burada mesken alamazsınız

Aydın’ın Efeler ilçesinde yaşayan Iğdırlı aile, ırkçı hücuma uğradı. Iğdırlı olan Cengiz Türkan, Aydın’ın İncirliova ilçesine bağlı Arpadere köyünde mesken satın aldı. Aldığı meskeni görmek için ailesiyle birlikte Arpadere köyüne giden Cengiz Türkan, köylüler tarafından Kürt olduğu için köyde yaşayamayacakları tarafında tehdit edildi. Akabinde köyden ayrılan Kürt ailenin içinde bulunduğu aracın önü, kamyon ve traktörlerle kesildi. Sopa, demir ve silahlarında kullandığı hücumda, bayan ve çocukların da ortalarında bulunduğu 4 kişi ağır biçimde darp edildi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, darp edilenler ortasında bulunan Semra Türkan, Bayan Dayanak Uygulaması’ndan (KADES) yardım istemesine karşın olay yerine hiçbir jandarma ve polis grubu gönderilmedi.

‘KÜRTLERE MESKEN YOK’

Başından ve bedeninin farklı yerlerinden ağır yaralanan Emrah Çakmaz, yaşananları şöyle anlattı: “Daha evvel İzmir’de oturuyordum. 2 buçuk yıldır Aydın’ın Efeler ilçesinde yaşıyorum. İnşaat personeliyim. Damadımız Cengiz Türkan, Aydın’ın İncirliova ilçesi Arpadere köyünde konut aldı. Emekli polisten aldığımız konutu görmek için ailecek emekli polis arkadaşla bir arada İncirliova ilçesi Arpadere köyüne gittik. Kahvedeki köylüler bizi görünce kardeşimi köy kahvesine çağırıp ‘ne için buraya geldiniz’ diye sordular. Bizde bu esnada meskene bakmaya gittik. Konut 2 katlıydı, müşterek tapuydu. Biz birinci katı satın almıştık. 2’nci katta bulundan kişinin kardeşi birinci katta kiracıymış. 2 katta bulunan müşterek meskeni satan emekli polise ‘Neden bu meskeni sattın, bu meskeni bunlara satarsan bunlar köye giremez, bunlar doğulu oldukları için bu köye giremezler’ demiş. Konutu satın aldığımız emekli polis ‘kapıyı açın konutu görsünler’ dediğinde, öteki müşterek eliyle silah işareti yaparak, elini emekli polisin başında dayadı.”

‘YOLU KESİP DARP ETTİLER’

Daha sonra meskenden ayrılarak köy kahvesine gittiklerini aktaran Çakmaz, burada da köylülerin tehditlerine maruz kaldıklarını söyledi. Akabinde Efeler’e yanlışsız yola çıktıklarını ve yolda önlerinin kesildiğini kaydeden Çakmaz, “Sopa ve demirlerle geldiler. Hiçbir şeyde demeden biri demirle elime, biride sopayla başıma vurdu. Başımı kaldırdığımda kardeşimi de dövüyorlardı. Sonra bir traktör daha geldi art tarafımıza, içinde erkek ve bayanlar vardı. Bayanlardan bir tanesi bana saldırdı, gömleğimi yırttı. ‘Bunları bir yere göndermeyin, burada kalsınlar, köylüler yoldalar geliyorlar’ dedi. ‘Kan kaybettiğimi ve öleceğimi’ söyledim. Umursamadılar. Bir kişi bana taş attı, boynuma isabet etti” diye aktardı.

SİLAH SIKILDI

Damadı Cengiz Türkan’ı aradığını ve yardım istediğini belirten Çakmaz, “Cengiz beni hastaneye yetiştirmek için kaçırdı. Yolda giderken olay yerine çok sayıda köylünün araçları ile geldiklerini gördüm. Bu sırada jandarmayı arayarak yardım istedim. Ama jandarma ‘git hastaneye darp raporu al. Sonra hepsinden şikayetçi ol’ dedi ve telefonu hızıma kapattı. Ben hastaneye ulaştığımda babam beni aradı. ‘Hepimiz çok kötüyüz. Kardeşin Hasan’ın durumu çok makûs başını kırdılar. Annenin ayağına silah sıktılar. Bende canımı kurtarmak için ormana kaçtım. Annen ve kardeşinde ölmüş olabilir’ dedi. Ailem orada baygın yatınca öldü sanıp bırakıp kaçmışlar” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.