Kuzey Kore topçu birliklerinden atış tatbikatı

Kuzey Kore ile ABD-Güney Kore-Japonya ittifakı arasındaki gerginlik Kore Yarımadası ve çevresinde güvenlik endişelerini artırırken, Pyongyang’dan yeni bir askeri hamle geldi. Kuzey Kore topçu birliklerinin savaş caydırıcılığını sağlamak, farklı savaş senaryolarına hazırlık yapmak, savaş senaryoları üzerine yoğunlaşarak savaşta inisiyatif alma amacıyla atış tatbikatı gerçekleştirdiği bildirildi. Kızı Kim Ju Ae ile birlikte tatbikatı bizzat yerinde denetleyen ülke lideri Kim Jong-un, düşmanın çılgınca savaş hazırlığı hamlelerine karşı tetikte olma ve saldırı tehlikesini caydırıcı yetenekleri koruma ile güçlendirmenin önemini vurguladı.

Kim’in ayrıca “Batı cephesi yönünde düşmanın operasyonel havaalanını vurmakla” görevli bölüğün savaşa müdahale kabiliyetlerini de denetlediği belirtildi.

BÖLGEDE TANSİYON YÜKSELİYOR

ABD-Güney Kore ittifakının bölgede pazartesi itibariyle başlayacağı ortak Özgürlük Kalkanı Tatbikatı sırasında Kuzey Kore’nin yeni füze denemeleri gerçekleştirebileceği kamuoyuna yansımıştı. Güney Kore ordusu ise dün Pyongyang’ın Sarı Deniz istikametine kısa menzilli bir balistik füze ateşlediğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir