Lübnan’da soruşturma geçiren vekiller tekrar seçimi kazandı

İçişleri Bakanlığının paylaştığı son seçim sonuçlarına nazaran, Hizbullah müttefiki Şii Emel Hareketi’nden aday olan Ali Hasan Halil ve Gazi Zahter seçimleri kazanarak Meclise girmeyi başardı.

Halil ve Zahter hakkında Aralık 2020’de Beyrut Limanı patlamasına ait birtakım suçlamalarla soruşturma açılmış lakin bu iki isim milletvekili dokunulmazlıkları hasebiyle tabir vermeyi reddetmişti.

Evrakta zımnilik kararı bulunması nedeniyle 2 milletvekiline yöneltilen suçlamalar kamuoyuna yansımamıştı.

 PATLAMADA ÖLENLERİN YAKINLARI ENDİŞELİ 

Beyrut Limanı patlamasında hayatını kaybedenlerin yakınları ise Emel Hareketi milletvekillerinin yine Meclise girmesi ve dokunulmazlıklarının kaldırılmaması halinde soruşturma sürecinin uzamasından tasa ediyor.

Patlamada ağabeyini kaybeden 39 yaşındaki Kayan Tleys, “Provoke edilip zorluklara maruz bırakıldık. Kimsenin kanunlardan üstün olmasını istemiyoruz.” dedi.

Meclise girmeyi başaran öbür milletvekillerinin duruma müdahil olup ailelere yardım edeceği temennisinde bulunan Tleys, “Umarım adalet için uzun bir müddet beklemeyiz.” diye konuştu.

BEYRUT LİMANI’NDAKİ PATLAMA VE SORUŞTURMA SÜRECİ

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos 2020’de patlayıcı hususların bulunduğu bir depoda evvel yangın çıkmış, akabinde tüm kenti sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmişti.

Patlamada 200’den fazla kişi hayatını kaybetmiş, yaralanan 6 bini aşkın kişinin 1000’den fazlası engelli hale gelmiş, 300 bin kişi de yerinden olmuştu.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, patlamaya 6 yıldır limandaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söylemişti.

Adalet Bakanlığı tarafından patlamayı soruşturmakla görevlendirilen yargıç Bitar, kimi eski bakanların dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istemiş lakin başarılı olamamıştı.

Eski Maliye Bakanı Ali Hasan Halil ve eski Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Gazi Zahter’in avukatları 12 Eylül’de, soruşturmayı yürüten hakim Tarık Bitar hakkında “görevden alınma” talebiyle dava açmıştı.

Temyiz Mahkemesi’nin kelam konusu talebi karara bağlayıncaya kadar, Beyrut Limanı’ndaki patlamayla ilgili soruşturma süreci askıya alınmıştı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.