Merkez Bankası faiz kararını bugün açıklıyor! İşte piyasanın tahmini

Merkez Bankası, her ay belirli tarihlerde bir araya gelerek Para Politikası Kurulu toplantıları gerçekleştiriyor. Bu toplantılar sonrasında da aylık bazdaki faiz kararı duyuruluyor.

TCMB, geçen yılın son 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gittikten sonra, bu yılın ilk 6 toplantısında bir değişiklik yapmamıştı. Gözler şimdi alınacak yeni faiz kararında.  Peki faiz artırımına gidilecek mi? Piyasanın beklentisi ne? İşte cevabı…

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Enver Erkan şu ifadeleri kullandı: “Ekonomi yönetimi bir genel uygulama içinde liraizasyon sağlama, faiz oranlarını düşük tutma ve büyüme odaklı ekonomi stratejisine bağlı kalmayı tercih ediyor. Bu uygulama kapsamında da faiz oranlarını yükseltmek yerine, lirayı desteklemek için gelire dayalı tahvillerin getirilmesi, bazı kredi kanallarının daraltılması ve ihracatçıların döviz gelirlerini satmaya teşvik edilmesi gibi alternatif tedbirler alınmaktadır.

Ekonomik koşulların zorlayıcı etkileri devam ediyor. 24 yılın en yüksek seviyesindeki enflasyona rağmen, %14 seviyesinde tutulan politika faizi nedeniyle, enflasyona göre düzeltilmiş faiz -%64,6 ile gelişmekte piyasalardaki en düşük orana doğru derine dalmış durumda. Liranın, gevşek olan faiz tamponundan dolayı dışsal risk faktörlerine de duyarlılığı yüksek seviyededir. Enflasyon beklentileri piyasada %70 bandına doğru gelmiş durumda ve biz de yılsonunda %70,1 enflasyon oranı beklentisi içindeyiz.

Birkaç aydır para politikasını sabit tutan Merkez Bankası’nın artan enflasyona ve dünyadaki parasal sıkılaşma hareketlerine rağmen faiz oranlarını değiştirmesini beklemiyoruz. Merkez bankası birkaç aydır dokunmadığı faiz oranlarında yine aktif olmayacak ve faizleri sabit bırakacaktır.”

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Sefer Şener Merkez Bankası’nın faiz kararıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz ile ilgili vereceği karar piyasa beklentisine doğru orantılı olacaktır. Merkez Bankası’nın faizi 14 seviyesinde sabit tutması beklenmektedir.

Gerek Fed’in agresif tavrı gerekse ECB’nin kararı doğal olarak TCMB’nin de birtakım verileri gözden geçirmesine sebep olacaktır. Çok yüksek ihtimalle TCMB bu haftaki faiz kararında değişikliğe gitmeyecektir.

Diğer taraftan TCMB’nin faiz kararına etki yapan küresel enflasyon ve Türkiye’deki enflasyon düşünüldüğünde ayrıca Fed ve ECB başta olmak üzere gelişen ve gelişmekte olan ülke merkez bankalarının kararları da göz önüne alındığında TCMB’nin yeniden birtakım doneleri gözden geçirmesi gerekmektedir. Ancak piyasa beklentileri de Merkez Bankası’nın faizi sabit tutacağı yönündedir.”

SON TOPLANTIDA ALINAN KARAR

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında yapılan toplantıda politika faizi yüzde 14’te sabit tutuldu. Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrası yapılan açıklamada, etkisi artarak sürmekte olan jeopolitik risklerin yılın ilk yarısında olumsuz yönde gerçekleştiği, dünyada iktisadi faaliyetin zayıflamasına sebep olduğu belirtildi.

Küresel büyüme tahminlerinin aşağı yönlü güncellenmeye devam ettiğinin kaydedildiği açıklamada, “Küresel gıda güvenliğindeki ticaret yasakları ile artan belirsizlikler, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, temel gıda ve enerji başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının sürmesi ve taşımacılık maliyetlerindeki yüksek seviye uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır” denildi.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.