Müsilaj ve imara ait düzenleme teklifi TBMM’de

İYİ Parti Kümesi ismine konuşan İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, teklifle, “çevreyle ilgisi olmayan iktidar yandaşlarına yarar sağlanmak istendiğini” ileri sürdü. Müsilaj başta olmak üzere kirlilikle çabayı amaçladığı belirtilen unsurla “İstanbul Büyükşehir Belediyesine müdahale edilmek istendiğini” savunan Nuhoğlu, kıyılarda etraf kirliliğinin önlenmesine yönelik düzenlemeyle “kıyıların peşkeş çekileceğini” argüman etti.

Nuhoğlu, Türkiye Etraf Ajansı tarafından şirket kurulmasına imkan tanıyan maddeyi kabul etmediklerini ve düzenlemenin yürürlüğe girmesinin akabinde bunun sonuçlarını yakından takip edeceklerini söyledi.

MHP Kümesi ismine konuşan İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, iklim değişikliği, global ısınma ve etraf kirliliği ülkeyi bu derece etkiliyorken, tüm belediyelerin bir an evvel altyapı sistemlerini tamamlamaları gerektiğini vurguladı.

Kalyoncu, “Sadece su kirliliği ve tasarrufu açısından değil, tıpkı vakitte dünkü yağışlarda Ankara’da şahit olduğumuz üzere sel ve su baskınlarının önlenmesi ve çok yağışta kentin sokaklarında foseptik akışından kaynaklı oluşacak hastalıkların bertaraf edilmesi açısından da büyük ehemmiyet arz edilmektedir.” diye konuştu.

Sucul ekosistemlerde kirlenme meselesinin tek göstergesinin müsilaj olmadığını ve yalnızca Marmara Denizi’nde görülmediğini belirten Kalyoncu, son devirde İzmir Körfezi’nde de koku ve taban çamuru görüldüğünü, ayrıyeten deniz marulunun çok biçimde çoğaldığını anlattı. Kalyoncu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Diğer körfezlerimiz ve lagünlerimizde bu sıkıntılarla müsabakamız kelam hususudur. Bunun yanında iç sularımız ile göl, gölet ve baraj üzere sakin sularımızda, çok kirlenmeye maruz kalan akarsularımızda bu çeşit kirlenmeleri görebilmek de mümkündür. Bilhassa sakin iç sularımızda kirlenme sonucu oluşan ötrofikasyon tesirleri geri dönüşü olmayan hal alabilir. Ekosistem istikrarları büsbütün alt üst olur ve birçok çeşidin yok oluşuna şahitlik ederiz. Onun için Marmara Denizi’nde öngörülen tedbirler paketi, tüm Türkiye genelinde vakit kaybetmeden devreye sokulmalıdır. Havza idare planları oluşturulan havzalarda tüm tedbirler paketi uygulamaya sokulmalı ve sıkı biçimde denetlenmelidir.”

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, teklifin görüşmeleri sırasında birleşime orta verdi. Ortanın akabinde komitenin yerini almaması üzerine Bilgiç, birleşimi yarın saat 14.00’te toplanmak üzere kapattı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.