Nazlıaka: YaşamHak projesiyle en az 6 bin 500 bayanın hayatına dokunduk

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bayan Kolları Genel Lideri Aylin Nazlıaka, şiddet gören bayan ve çocuklar için 5 Aralık 2021 tarihinde hayata geçirilen ‘YaşamHak’ projesini kapsamında açıklamalarda bulundu.

Yaşam hakkının en temel hak olduğundan yola çıkarak projeye ‘YaşamHak’ ismini verdiklerini söyleyen Nazlıaka, 444 82 85 numaralı çizgisi arayan şiddet mağduru bayan ve çocuklara 7/24 fiyatsız takviye verdiklerini bunun yanı sıra projeyi genişleterek kendini inançta hissetmeyen bayanlara da dayanak olacaklarını belirtti.

‘BUGÜNE KADAR EN AZ 6 BİN 500 BAYANIN HAYATINA DOKUNDUK’

‘YaşamHak’ projesi kapsamında sivil toplum örgütleri, meslek odaları, barolar ve lokal idarelerle 100’ü aşkın protokol imzaladıklarını söyleyen Nazlıaka, bugüne kadar en az 6 bin 500 bayanın hayatına teğe bir dokunduklarını belirtti. Uygulama ile şiddet gören bayanlarla, en yakın aralıktaki bayan kolları yöneticilerinin irtibat kurmalarını sağladıklarını söyleyen Nazlıaka, gerektiğinde kolluk kuvvetlerini de harekete geçirdiklerini söz etti.

‘KENDİNİZİ İNANÇTA HİSSETMEDİĞİNİZ HER YERDE TELEFONUN BAŞKA UCUNDAYIZ’

‘YaşamHak’ projesi kapsamında şiddet mağduru bayanların yanı sıra kendini inançta hissetmeyen bayanlara da dayanak olacaklarını belirten Nazlıaka, şunları söyledi:

“Toplu taşımada, sokak lambasının kâfi olmadığı bir yerde ya da yalnız yürürken ürken tüm bayanlara sesleniyorum: Yalnız Değilsin, Biz Varız. 444 82 85 numaralı sınırımızda size eşlik edecek olan bir kız kardeşiniz var. Kendinizi inançta hissetmediğiniz her yerde telefonun öbür ucundan size dayanak olacağız. Bir olumsuzluk yaşandığında kolluk kuvveti ile direkt irtibata geçerek, can ve mal güvenliğinizin sağlanmasını temin edeceğiz.”

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN HUKUKSUZ BİR KARARLA FESİH EDİLDİĞİNDEN BU YANA EN AZ 500 BAYANIN KATLEDİLDİ’

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı bir yılını doldurdu. İstanbul Sözleşmesi’nden “hukuksuz bir kararla fesih edildiğinden” bu yana en az 500 bayanın katledildiğini tabir eden Nazlıaka, “Kadın katillerini cesaretlendiren kararlardan bazıları” diyerek şunları sıraladı:

“İstanbul’da yaşayan 27 yaşındaki His Kadakal’ı öldüren Hakan Kadakal’ın yargılandığı dava 4 yıl sonra sonuçlandı. Katile evvel “eşi taammüden öldürme” hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verildi. Akabinde sanığın duruşmadaki âlâ hali gerekçesiyle takdiri indirim uygulanarak, ceza müebbet mahpusa indirildi. Burdur’un Bucak ilçesinde, 17 yaşındaki Gizem Canbulut vahşice öldürüldü. Cinayetten iki gün evvel katil Eren Yıldız, arkadaşına “Gizem’i öldürsem kaç yıl yatarım?” diye bildiri attı. Mahkemede, “Cezalandırılmak istiyorum” diyen katile evvel ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezası verildi. Akabinde “haksız tahrik” ve “iyi hal” indirimleri uygulanarak ceza 20 yıla düşürüldü.

‘AKP HÜKÜMETİ’NDE BAYANLARIN HİSSESİNE DÜŞEN ŞİDDET VE ÖLÜMDÜR’

Kayseri’de boşanma basamağında olduğu Sinem Karadeniz’i bıçaklayarak ağır yaralayan Ali Karadeniz hakkında evvel 15 yıl mahpus cezası istendi. Bu olaydan 10 gün evvel ‘reşit olmayanla cinsel ilişki’ hatasından tahliye edilen caniye “haksız tahrik” indirimi uygulandı. Cezası 11 yıl 3 aya düşürüldü. Katillerin güzel hal ve haksız tahrik indirimi ile ödüllendirildiği bu davaların tümü İstanbul Kontratı fesih edildikten sonra sonuçlandı. Tam da bu nedenle İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz. AKP Hükümeti’nde bayanların hissesine düşen; yoksulluk, şiddet ve ölümdür. Biz bu çarkı aksine çevirmeye kararlıyız.” (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.