Pasifik’te sular ısınıyor: 36 savaş uçağı ve 10 gemi adayı kuşattı

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin ziyareti sonrası Çin ve Tayvan ortasında tansiyon süratle tırmanmış, Çin Ada etrafında tatbikatlara başlamıştı. Çin, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin ziyaretinin akabinde başlattığı tatbikatların tamamlandığını duyururken, Tayvan Savunma Bakanlığı gün içinde 36 savaş uçağı ve 10 savaş gemisinin Ada etrafında görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin ordusuna ilişkin hava ve deniz araçlarının elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği belirtildi.

Açıklamada, mahallî saatle 17.00 (TSİ 10.00) prestijiyle 36 savaş uçağı ve 10 savaş gemisinin Ada etrafında görüldüğü, uçaklardan 17’sinin Tayvan Boğazı’nda tarafların tesir alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz sınırının doğusuna uçtuğunun belirlendiği, 9 SU-30, 8 J-11 savaş uçağının boğazı ikiye ayıran prestiji “orta çizgiyi” geçtiği aktarıldı.

Bakanlık, Pelosi’nin Ada’yı ziyaret ettiği 3 Ağustos’ta 27, ziyaretin akabinde tatbikatların başladığı 4 Ağustos’ta ise 22 Çin savaş uçağının Tayvan etrafında görüldüğünü, tıpkı gün Çin ana karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan’ın “kara suları” olarak gördüğü bölgeye düştüğünü bildirmişti.

Ayrıca 5 Ağustos’ta 68 savaş uçağı ve 13 savaş gemisinin, 6 Ağustos’ta ise 20 uçak ve 14 geminin, 7 Ağustos’ta 66 uçak ve 14 geminin, 8 Ağustos’ta 39 uçak ve 13 geminin, 9 Ağustos’ta ise 45 uçak ve 10 geminin Ada etrafında görüldüğü duyurulmuştu.

Çin’in 4-7 Ağustos’ta düzenleyeceğini açıkladığı tatbikatlar, egemenlik ihtilafı içinde olduğu Ada’nın etrafında fiili bir abluka oluşturmuştu. 6 bölgede yürütülen tatbikatlar nedeniyle birtakım alanlar, gemi ve uçak trafiğine kapatılırken boğazda güvenlik telaşı nedeniyle seferlerin aksadığı bildirilmişti.

Tatbikatlarla ilgili yayımlanan hava ve deniz güvenliği ihtarlarının (NOTAM) müddeti 7 Ağustos’u izleyen gece saatlerinde dolmasına karşın, Çin ordusu tatbikatları 9 ve 10 Ağustos’ta da sürdürdüğünü açıklamıştı.

Tatbikatların sona erdiği açıklanmıştı

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Doğu Cephesi Komutanlığı Sözcüsü Şi Yi, yaptığı açıklamada, Tayvan etrafındaki sularda ve hava alanında yürütülen tatbikatların sona erdiğini duyurmuştu.

Tatbikatlardaki misyonların muvaffakiyetle tamamlandığı, ordunun müşterek muharebe kabiliyetinin faal halde test edildiğini aktaran Sözcü Şi, Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetini tertipli sürdüreceklerini vurguladı.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri’nin ziyareti

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin geçen hafta yaptığı ziyaret, Ada’yı topraklarının modülü olarak gören Pekin’in yansısını çekmişti. Çin, 2-3 Ağustos’taki ziyaretin akabinde Ada etrafındaki askeri tatbikatlara başlamıştı.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl ortadan sonra ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri olmuştu. Daha evvel 1997’de Newt Gingrich, bu vazifesi yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.