Recep Tayyip Erdoğan: Avrupa Birliği maksadımızdan vazgeçmedik

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 13. Büyükelçiler Konferansı’nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkan satır başları:

“Türkiye en büyük sıhhat krizi ile en düzgün baş eden ülkelerden biri olmuştur. Bizden talepte bulunan ülke ve kuruluşlara da yardım gönderdik.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçerek Türkiye’ye bedel ödeten vesayetçi yaklaşımları rafa kaldırdık.

Rusya – Ukrayna savaşında daima sayın Zelenski ile hem de Sayın Putin ile olan görüşmelerimizde meselelerin diyalogla çözülmesinin altını çizdik. Evvel Antalya sonrasında ise İstanbul’da yaşanan görüşmeler barış umutlarını yeşertti.

TAHIL KRİZİ AÇIKLAMASI

Barış nutukları atarak dünyada barış tesis edilemez. Lakin teşebbüsçü ve sorumluluk üstlenen yaklaşımlarla gerçeğe dönüşebilir. Tahıl koridoru mutabakatının hayata geçirilmesini temin ettik. Böylelikle besin krizinin kapıda olduğu periyotta dünya arz güvenliğine katkıda bulunduk.

Yurtta barış dünyada barış sözü lakin proaktif ve gerçekçi adımlarla ilerleyebilir. Alanda güçlü olmadan masada kazanmanın zorluğu da ortadadır. Ermenistan’ın gelişmeleri yanlışsız okuyarak Azerbaycan ve Türkiyenin samimi davetlerine karşılık vermesiyle bölgemizin istikrara kavuşacağına inanıyorum.

SUUDİ ARABİSTAN VE BAE AÇIKLAMASI

Suudi Arabistan ve BAE ile ilişikilerimizi eskisinden güçlü hale getiriyoruz. İsrail ile bağlarımızı Filistinli kardeşlerimizin haklarını savunmak için de kullanıyoruz. Kudüs sorunundaki hassasiyetimizi İsrail idaresi ile en üst seviyede paylaşıyoruz. Birinci kıblemiz Mescid-i Aksa’nın kırmızı çizgimiz olduğunu açıkça belirtiyoruz. Çocukların daha kundaktaki bebekleri öldürmenin hiçbir mazereti olamaz. Türkiye Filistin halkının ve Gazzeli kardeşlerinin yanındadır.

Derin bağlarda olduğumuz Balkanlarda refahın tesisi için ayrıyeten çalışıyoruz. Ege, Doğu Akdeniz ve Karadeniz’de de birebir uğraşlara devam ediyoruz.

Bizi hayalcilikle suçlayanlar tarihi doğalgaz keşfi ile bir defa daha mahcup oldu. Yetki alanlarımızda bize karşın rastgele bir tasarruf yahut süreç yapılmasına müsaade vermedik, vermeyeceğiz.

Ülkemize, insanlarımıza yönelik terör tehditlerini ortadan kaldırmaya kararlı olduğumuzu tüm dünya biliyor. Günry sonumuz boyunca 30 km derinliğinde 30 km boyunca inançlı sınır kurma kararlılığımız bakidir. Suriye’de terör örgütünün yuvalandığı son bölgeleri de temizleyerek, bu güvenlik neslinin halkalarını inşallah yakında birleştireceğiz.

Bugün Türkiye 255 dış temsilciliği ile dünyanın en geniş diplomatik ağına sahip birinci 5 ülkesi ortasında yer alıyor.

Afrika’da 44 büyükelçiliğimiz faaliyet gösteriyor. Latin Amerika ve Karayipler ile ticaret hacmimiz 15 kat arttı. Büyükelçilik sayımız da 18’e yükseldi. Türk Hava Yolları, Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü bu alanda büyümemize katkı sağlıyor.

NATO TEPKİSİ

Türkiye coğrafik pozisyonu itibariyle ne Batı’ya ne Doğu’ya sırtını dönemez. Fakat Türkiye’nin güvenliğine tehdit saçan terör örgütlerinin üyelerine taziye iletilerinin gönderilmesinin açıklaması olamaz. Hiçbir NATO ülkesinin Türk adaletinden kaçan FETÖ’cü alçaklar ve PKK’lı teröristler için birer inançlı liman olmaması gerekir.

PKK’lıların sokaklarında cirit attığı, her yıl önemli ölçüde haraç topladığı, hareket yaptığı devletlerin üyelikleri NATO’ya yarar sağlamayacağı üzere temsil ettiği kıymetlere de ziyan verecektir. İsveç ve Finlandiya’ya net tutumumuzu söylüyoruz. Kelamlar yerine getirilmeden Türkiye bu ülkelerin üyeliğini kabul etmeyecektir.

AVRUPA BİRLİĞİ AMACIMIZDAN VAZGEÇMEDİK

Karşılaştığımız ikili standartlara karşın Avrupa Birliği amacımızdan vazgeçmedik”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.