Reuters: Türkiye’deki NATO görüşmelerinde ilerleme kaydedilmedi

Reuters’in haberine nazaran, Türkiyeli yetkililer ile İsveç ve Finlandiya’dan gelen heyetler ortasında bu hafta Türkiye’de yapılan NATO görüşmelerinde çok az ilerleme kaydedildi.

Üst seviye Türkiyeli bir yetkili cuma günü Reuters’e verdiği demeçte, “Bu kolay bir süreç değil. Sıkıntı ve somut adımlar atmaları gerekiyor. Daha fazla müzakere yapılacak fakat yeni bir tarih çok yakın görünmüyor” tabirlerini kullandı.

Öbür bir yetkili, çarşamba günü yapılan görüşmelerde net bir ilerleme kaydedilmediğini ve devamı için bir vakit çizelgesinin bulunmadığını söyleyerek, NATO’nun 29-30 Haziran’da Madrid’de yapacağı dorukta Türkiye’nin üyelik amaçlarına hala karşı çıkabileceği ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Yetkili, beş saatlik görüşmenin samimi geçtiğini de ekledi.

Türkiye’nin NATO üyeliğine karşı çıktığı İsveç ve Finlandiya’dan Ankara’ya gelen heyetler, İbrahim Kalın ve Sedat Önal’ın başkanlık ettiği heyetle görüşmüştü.

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali karşısında güvenliklerini artırmak için geçen hafta NATO’ya katılmak için resmen başvurmuştu. 30 NATO üyesinin de başvuruyu onaylaması gerekiyor. Türkiye, Kuzey ülkelerinin terör kümeleri olarak isimlendirdiği kümelerle ilişkili insanları barındırdığını ve Ankara’ya silah ihracatını durdurduklarını söyleyerek bu müracaata itiraz etti. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu cuma günü yaptığı açıklamada, ülkesinin İsveç ve Finlandiya’dan somut adımlar atmasını beklediğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.