Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: “Batı, Rus tahılının dünyaya erişimini engelliyor”

Lavrov, Tayland Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai ile görüşmesinin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

İstanbul’da yapılan tahıl koridoru muahedesi gereği Rus tahılının dünya pazarına ulaşması için Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve takımı ile çalıştıklarını kaydeden Lavrov, besin ve gübre piyasalarındaki krize Rusya’nın aksiyonlarının neden olduğu tezlerini “yapay olarak şişirilmiş açıklamalar” olarak nitelendirdi.

Bu istikametteki açıklamaların tem zıddının gerçek olduğunu lisana getiren Lavrov, “Batılı meslektaşlarımız, BM Genel Sekreteri tarafından bize kelam verilen şeyi yapmıyorlar, Rus tahıl ve gübrelerinin dünya pazarlarına hür erişimini engelleyen lojistik yaptırımları kaldırmıyorlar.” tabirini kullandı.

İngiltere’de Liz Truss’ın yeni başbakan olarak misyona başlaması konusunda da değerlendirmelerde bulunan Lavrov, Truss’ın, Rusya’ya karşı kasıtlı olarak olumsuz tavır sergilediğini belirtti. Lavrov, Londra’nın, Fransa dahil en yakın komşularıyla ilgilerini düzenlemesinin daha kıymetli olacağını kaydetti.

Lavrov, Truss’ın, İngiltere’nin Avrupa’da kaybettiği nüfuzunu, Ukrayna etrafındaki durumda agresif hareketlerle telafi etmeye çalıştığını savundu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.