Rusya’yı sarsan suikast: Dugina olayına dair bilmek istediğiniz her şey

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin‘in de vakit zaman fikir alışverişinde bulunduğu, “Rus dünyasının (ve Ukrayna savaşının) ideoloğu” olarak isimlendirilen Rus siyaset bilimci Alexander Dugin‘in kızı Daria Dugina, Moskova yakınlarındaki bir otoyolda seyir halindeyken kullandığı aracın apansız infilak etmesi sonucu feci bir biçimde can verdi. 

Görgü şahitlerinin tabirlerine nazaran, araç, baba Alexandr Dugin‘in aracıydı, olağan kaideler altında araçta onun da olması gerekiyordu, lakin son anda öbür bir araçla seyahat etmeye karar vermiş ve aracını kızına bırakmıştı.

Kazanın gerçekleştiği gecenin sabahı söndürülen araçtan alınan bir görüntü

Olay cumartesi akşamı Moskova etraf yolundan yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Bolshie Vyazemy köyü yakınlarındaki Mozhaisk otoyolunda meydana geldi.

29 yaşındaki Dugina’nın kullandığı Land Cruiser Prado, hareket halindeyken infilak etti, bariyerlere çarptı ve ansızın alev aldı. Dugina olay yerinde hayatını kaybederken, aracın enkazı yola saçıldı.

BBC Rusça servisine nazaran, güvenlik güçleri, olayın birinci dakikalarında araca ilişkin gaz tüpünün patladığını düşünüyordu, lakin şu an sürücü mahallinin alt kısmına yerleştirilmiş bir patlayıcı olduğu ihtimali üzerinde duruyor. Bu ihtimalin doğrulanması halinde suikastın asıl amacının Alexander Dugin olduğu ihtimali de doğrulanacak.

SORUŞTURMA KOMİTESİ ‘BOMBA’ DEDİ

Rus basınından derlenen bilgilere nazaran, Soruşturma Komitesi cinayetle ilgili ceza davası açtı. Soruşturma Komitesi tarafından Telegram üzerinden yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı:

“20 Ağustos’ta, Bolshie Vyazemy köyü yakınlarındaki Odintsovo bölgesinde saat 21 civarında, otoyolda tam süratte seyreden bir Toyota Land Cruiser’a yerleştirilmiş patlayıcının infilak etmesi sonucu otomobil alev aldı. Arabayı kullanan şoför olay yerinde öldü. Ölen kişinin kimliği belirlendi. Maktül, bir gazeteci ve siyaset bilimci olan Daria Dugina’dır.”

“OTOPARKTA YERLEŞTİRİLMİŞ OLABİLİR”

Rus basın kaynaklarından elde edilen bilgilere nazaran, Alexander Dugin ve kızı Daria, geceye Dugin’in verdiği “Gelenek ve Tarih” bahisli bir konferans ile başladı. Akabinde birlikte onur konuğu olarak, Duginlerin aile dostu kemancı Pyotr Lundstrem ve ultra muhafazakar “Rus Ufukları” hareketinin lideri Andrei Krasnov tarafından Zakharovo Malikanesi’nde düzenlenen gelenek şenliğine katıldılar. Şenlik, patlama bölgesinden yaklaşık dört kilometre uzaklıkta, Moskova yakınlarındaki Zakharov’daki Puşkin Müzesi-Rezervi‘nde gerçekleşti.

112 isimli telegram kanalı, patlayıcının Dugin’in aracına Zakharovo malikanesi yakınlarındaki otoparkta yerleştirilmiş olabileceğini öne sürdü. Izvestia‘da yer alan bir habere nazaran, güvenlik güçleri araca patlayıcı yerleştirenleri görmek umuduyla güvenlik kameralarını inceledi, fakat otomobilin park edildiği VIP otoparkındaki kamera sisteminin uzun müddettir çalışmadığı ortaya çıktı.

Olay yeri inceleme takımları kanıtlar üzerinde çalışıyor

“ŞOKA GİREN DUGİN HASTANEYE KALDIRILDI”

Görgü şahitlerine nazaran, Dugin ve kızı birlikte Moskova’ya dönmeyi planlıyorlardı, lakin son anda planlar değişmişti ve Dugin öteki bir araca binmişti. Kızının aracını takip ettiği için de olay yerine birinci intikal edenlerden biri de tekrar Dugin olmuştu.

Kommersant‘a nazaran, olay yerine intikal eden Dugin gördükleri karşısında şoka girdi. Kremlin yanlısı siyaset bilimci Sergei Markov, kızının vefatından sonra Dugin’in de hastaneye kaldırıldığını söyledi, fakat rastgele bir detay vermedi.

Kommerstant, yangının söndürülmesinin akabinde aracın sürücü mahallinde Dugina’nın kömüre dönmüş cesedine ulaşıldığını belirtti.

1. Baba Alexandr Dugin ve kızı Daria Dugina, 2. Kazanın çabucak akabinde, Dugin şokta

KİEV SUÇLAMALARI REDDETTİ

Rusya’nın denetimindeki Donetsk Halk Cumhuriyeti Lideri Denis Pushilin sorumlu olarak, Dugin’i öldürmeye çalışan “Ukrayna rejimini” işaret etti. Rus Senatör Andrei Klishas, ?faillerin yok edilmesini talep etti ve onları terörist olarak nitelendirdi. RT genel yayın direktörü Margarita Simonyan, kimi ya da kimleri ima ettiğini açıklamadan “Karar Merkezleri!” biçiminde bir mesaj paylaştı. Ukrayna Cumhurbaşkanı ofisi danışmanı Mikhail Podolyak ise Dugina’nın mevtinde Kiev’in parmağı olmadığını öne sürdü.

İNGİLTERE’NİN YAPTIRIM LİSTESİNDEYDİ

BBC Rusça Servisi muhabiri Anastasia Lotareva‘ya nazaran, 15 Aralık 1992’de Moskova’da doğan Daria Dugina, babasının basın sekreteri olmasının yanı sıra neredeyse tüm işlerinden sorumluydu.

Moskova Devlet Üniversitesi İdeoloji Fakültesi‘nden mezun olan Dugina tıpkı vakitte, babası tarafından kurulan Uluslararası Avrasya Hareketi‘nin de siyasi gözlemcilerindendi. Dugina, Daria Platonova takma ismiyle Rus devlet televizyonu Russia Today (RT) ve Tsargad isimli Avrasyacı platformda siyaset yazıları yazıyor, ayrıyeten sık sık ulusal ve memleketler arası televizyon kanallarında yorumcu olarak tartışma programlarına katılıyordu.

Dugina, bir mühlet Sergei Mardan ile Radio Komsomolskaya Pravda‘da bir programa mesken sahipliği yapmıştı. Klasik müzikle ilgilenen, gitar ve flüt çalan Dugina, düzgün derecede İngilizce ve Fransızca biliyordu.

Birleşik Krallık hükümeti, Temmuz 2022‘de İngiltere Daria Dugina’yı yaptırım listesine ekledi. Baba Dugin ise 2010’ların ortalarından beri Batı yaptırımlarına maksat olmakta.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.