Sağlıklı ömür için gerilim azaltımı ve bol yürüyüş

Yürüyüş, stress azaltımı, nizamlı uyku 15 altın kuralın içerisinde yer alıyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, sağlıklı hayat için şu hususları sıraladı:

MADDE 1: YÜRÜYÜŞ

Yürümek; Her gün sistemli olarak en az iki kilometre yürümek hem vücut hem de beyin sıhhatini olumlu etkilemektedir. Zira tertipli yürüme beyinde yeni ilişkilerin oluşmasına neden olmaktadır.

MADDE 2: STRES

Stres; Kronik gerilim hem bedensel hem de zihinsel aşınmaya neden olur. Özellikle birçok ruhsal hastalığın temelinde gerilim vardır. O halde gerilimi mümkün mertebe hayatın dışında tutabilmek sağlıklı yaşamanın anahtarlarındandır.

MADDE 3: ANTİOKSİDAN

Antioksidanlar; En güçlü beş antioksidan vardır. Bunlar lipoik asit, C ve E vitaminleri, glutathione ve koenzim Q 10’dur. Bunların içerisinde en güçlüsü lipoik asittir. Antioksidanlar hür radikalleri yok ederek hücre hasarlanmasını azaltırlar. Böylelikle yaşlanma sürecini yavaşlatırlar.

MADDE 4: BESLENME

Sağlıklı beslenme: Besin disiplinleri ömrümüzü belirleyen en değerli ögelerden biridir. Özellikle doymamış yağlar, domuz yağı, cips ve fast food biçimi besinler zar akışkanlığını değiştirerek hücresel bağlantısı bozarlar. Şayet beyin ve vücut sıhhatini korumak istiyorsak bol antioksidan içeren besin ve sebzelere tartı vermek zorundayız.

Örneğin ıspanak ve çileğin içinde bulunan ve güçlü oksit giderici olan flavanoidlerin, tıpkı balık yağında olduğu üzere beyin hücre zarlarının akışkanlığını artırdığını bilmekteyiz. Gerçekten balık yağı ve omega 3’ten güçlü besinlerin hücresel irtibat akışkanlığını yükselttiği artık tevatur olmuş bilgilerdendir.

Yemeklerinizdeki zerzevat ve meyve ölçülerini biraz artırmak, antioksidan tesirinin yüzde 25 daha fazla olması demektir. Antioksidan ihtiva eden öteki zerzevat ve meyveler ise şunlardır; Yaban mersini, böğürtlen, brüksel lahanası, karalahana, erik, brokoli, pancar, portakal, kırmızı üzüm ve üzüm suyu, kırmızı dolmalık biber, kiraz, kivi, kızılcık, patlıcan, domates, salatalık ve çay.

MADDE 5: VİTAMİN

Vitaminler; Vitamin ve mineraller, bedenimizdeki çabucak her kimyasal yansımada katalizör misyonu üstlenirler. Her ne kadar besinlerle muhtaçlığımız olan vitaminleri alıyorsak da, bilhassa çeşitliliği olmayan beslenme alışkanlıklarında, dışarıdan vitamin ve mineral desteği kuraldır.

B vitamininin hücrelerin kendilerini yenilemesinde ve tamirinde tartışmasız yararları vardır. C vitamini en değerli antioksidanlardan biridir. Tıpkı vakitte enfeksiyonlara karşı bedeni korunaklı kılar. E vitamini hem güçlü bir antioksidandır hem de damar lümenini ve damar sertliğini güzelleştirici rolü vardır. Lakin son yıllarda vitaminleri tek tek değil de multivitamin ve mineral desteklerini tercih eden kanaatler yoğunluktadır.

Multivitaminler markadan markaya değişmekle bir arada ülkü olanları, içeriğinde A, B, C, D3, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum, mangan, selenyum, potasyum ve klor bulunan terkiplerdir.

MADDE 6: UYKU

Düzenli uyku; Gerek bedensel gerekse zihinsel dinlenme için uyku olmazsa olmazdır. Fare deneylerinde uykusuz bırakılan farelerin başkalarına nazaran çok daha az yaşadıkları tespit edilmiştir. Hasebiyle uyku kaybedilen bir vakit değildir. Yeni doğan bebekler günde 18-20 saat uyku ile gelişimlerini sürdürürler. Erişkin hayatta ise günde en az 7 saat uyku bedensel hücre yenilenmesi ve hafızanın derlenip toparlanması için koşuldur.

MADDE 7: MUTLULUK

Huzur ve memnunluk; Memnunluk için maksat koymamak gerekiyor. Konut alırsam keyifli olacağım, otomobil alırsam memnun olurum, şunu elde edersem, bunu gerçekleştirirsem memnun olacağım üzere telaffuzlar mutluluğa gaye koymaktır.

Mutluluk maksatlar gerçekleşince yaşanacak bir süreç değil, hayatın her anında hissedilmesi gereken bir histir. Elhasıl memnunluk bir amaç değil seyahattir. Bir insanın iç huzuru birçok hormonal aktivitenin sağlıklı işlemesini sağlar bu da uzun yaşamanın anahtarlarından biridir.

MADDE 8: ZİYANLI ALIŞKANLIKLAR

Sigara, alkol ve uyuşturucudan uzak durmak; Bu tıp ziyanlı unsurların, sebep olduğu çeşitli kronik hastalıklarla ömrü kısalttığı artık herkesçe bilinen bir gerçektir.

MADDE 9: OLUMLAMA

Olumlu düşünmek, optimistlik; 70 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmada iyimserliğin karamsarlığa nazaran yüzde 11 seviyesinde ömrü uzattığı belirlenmiştir.

MADDE 10: KİLO VERMEK

İdeal kiloyu koruma etmek; Obezite en sinsi hastalıktır. Genelde metabolizmanın yaşla birlikte gitgide yavaşlaması ile vakitle artan kilolar, ilerleyen yaşlarda önemli bir sıhhat sorunu haline gelir.

Öyleki en optimist ihtimalle 20 yaşından itibaren yılda yarım kilo alan bir kişi 70 yaşında geldiğinde 25 kilo fazlası olacaktır. Bu da haliyle yağlanmayı da beraberinde getirecektir. Böylelikle o kişi fazla olan kilolar kadar yükü daima bir hamal üzere taşıyacaktır. Ayrıyeten kalbin de iş yükü artacak, daha fazla dokuya kan göndermeye çalışacaktır.

MADDE 11: CHECK-UP

Düzenli sıhhat denetimi; Tertipli olarak sıhhat denetimlerinden ve check-up’tan geçmek gelişmesi mümkün hastalıkları daha başlangıç devrindeyken tespit etmeye ve tedavide erken davranılmasına neden olur. Zira ilerlediğinde ölümcül olabilen birçok hastalık başlangıç periyotlarında teşhis edildiklerinde büsbütün şifa ile sonuçlanabilmektedir.

MADDE 12: MANEVİYAT

Maneviyat; İnanmak, beraberinde tevekkül hissini da getirir. Tevekkül ise hayatın çeşitli kahırlarına karşı dayanma gücü verir. Dua yoluyla ezaları ve istekleri lisana getirmek kişinin içindeki hayat gücünü kuvvetlendirir ve güçlendirir.

MADDE 13: AİLE DÜZENİ

Aile nizamı ve hoş dostlar; Nizamlı aile hayatı ve evlilik, ömrü uzatan sebeplerden biridir. Dünya üzerinde yapılan sayısız araştırmanın sonucu, evlilik sebebiyle tertipli ve denetimli hayatın ömrü uzattığı tarafındadır. Araştırmalar sağlam aile bağları ve samimi arkadaşlık bağlarının ömrü uzattığını göstermektedir. Bu durum yalnızca insanlara has değildir. Örneğin birçok arkadaşa sahip maymunların başkalarına nazaran %11 oranında daha uzun yaşadıkları tespit edilmiştir.

MADDE 14: AMAÇ BELİRLEMEK

Sürekli amaçların olması; 6 bin kişi üzerinde 14 yıl süren bir araştırmada muhakkak bir hedefi olmayan insanların daha kısa ömürlü oldukları belirlenmiştir. Gerçekten ülkemizde de emekli olduktan sonra ömür için bir amaç belirleyememiş insanların şu yahut bu nedenle daha kısa müddette hayatlarını kaybettikleri görmekteyiz.

MADDE 15: TABİATLA İÇ İÇE OLMAK

Topraklanma; Tabiat ile iç içe olma, sağlıklı ve uzun bir ömür için olmazsa olmazlardandır. Ülkü olan yüksek katlı ve iç içe apartman dairelerinde değil, müstakil, bahçeli meskenlerde yaşamaktır. Maalesef kent hayatı, topraktan uzak bir halde beton yığınları ortasında yaşama mecburiyeti oluşturmaktadır. Hiç olmazsa konutun bir köşesinde çiçek yetiştirmeli ve saksılardaki toprağa temas edilmelidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.