Seçim öncesi dezenformasyonla gayret atağı: İtalya toplumsal medya devleriyle masaya oturdu

İtalyan basınında yer alan haberlere nazaran Meta, dezenformasyonla uğraş için İçişleri Bakanlığı ile iş birliği yapacak.

İtalyan vatandaşları genel seçimlerde oy kullanmak için 25 Eylül’de sandık başına gidecek. Kovid-19 pandemisi süreci ve Ukrayna’daki savaş, seçmenlerin sandığa gitme konusundaki kararsızlığını artırdı.

Stratejik Diyalog Enstitüsü araştırmalarına nazaran, İtalya’da siyasi partilere olan inanç, epey düşük düzeylere geriledi. Son çalışmalar vatandaşların yüzde 35 ila 44’ünün oy kullanmayacağını yahut hala kararsız olduğunu gösteriyor.

Öte yandan toplumsal ağlarda dolaşan palavra haber ve yanlış bilgiler, hem siyasetçileri hem de kamuoyunu rahatsız etmeye devam ediyor.

Sky Italia bünyesindeki Sky TG24’te yer alan bir haberde, 1 Eylül’de Twitter ile bir muahedeye varan hükümet yetkililerinin, bünyesinde Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı barındıran Meta şirketiyle de masaya oturduğu belirtildi.

Taraflar, 25 Eylül’de yapılacak seçimler öncesi dezenformasyonla çaba için, iş birliği yapma kararı aldı. Meta, bu iş birliği kapsamında haberlerin doğruluğunu teyit etmek için İtalya İçişleri Bakanlığı ile çalışacak. Böylece kurumsal kaynaklardan gelen doğrulanmış ve muteber bilgilerin, toplumsal medyada yayılması teşvik edilecek.

Meta, oy kullanacak yaşta olan vatandaşlar için Facebook’ta seçim hatırlatıcıları yayınlayacak. Kullanıcılar, bakanlığın web sitesine yönlendirilerek, doğrulanmış, sağlam ve eksiksiz bilgi edinmeleri sağlanacak.

Instagram’da kıssalar, Twitter’da ise etiket çalışmalarıyla yanlışsız bilgi akışı sağlanmaya çalışılacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.