Şeker tüketimine dikkat çekmek için ‘bomba’ üzere maket koydular

Türk Böbrek Vakfı, Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası kapsamında İstanbul Şişli meydanında üzerinde bomba süsü olan dev şeker maketi koydu.

Tüm dünyada bilhassa son yıllarda çok şeker tüketimin yer oluşturduğu sıhhat meseleleri her geçen gün artıyor. Çok şeker tüketimi; insan sıhhatini olumsuz etkiliyor, obeziteden hipertansiyona, kalp-damar hastalıklarından kronik böbrek yetmezliği ve depresyona kadar birçok hastalığı tetikliyor.

Türk Böbrek Vakfı, 19-25 Eylül tarihlerini Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası olarak ilan etti. Bu kapsamda Şişli meydanında üzerinde bomba süsü olan dev şeker maketi koyuldu. Türk Böbrek Vakfı Lideri Timur Erk, “Türkiye obezitede dünyada üçüncü, Avrupa’da ise birinci sırada” diyerek, şunları söyledi:

GÜNLÜK 50 GRAMI GEÇMEMELİ

– Elimizden geldiği kadar şeker tüketimini azaltmamız lazım. Şeker tüketimini azaltmada tuz tüketimini azaltma kadar başarılı olamadık. Sınıfta kaldık diyebilirim. Zira 150 gram günlük şeker tüketimi 10 sene de lakin 10 gram indirebildik. Halbuki 100 grama acilen indirmek lazım.

– Dünya Sıhhat Örgütü’nün önerdiği sayı yalnızca 13 küp şekeri yani 50 gramdır. Çok şey yapmalıyız. Onun için devlet ve Sıhhat Bakanlığı ile bu türlü büyük uğraşlara girişiyoruz. Burada birazdan gerimizdeki makete atak yapacağız. O maketi parçalayacağız. Makette bir bomba var onu bir nevi patlatacağız.

SAĞLIK ŞEKERDEN TATLIDIR

– 140 gramlık şeker tüketimini günlük 100 grama acilen indirmek istiyoruz. Rafine şeker var, toz şeker var, nişasta bazlı şeker var. Bizim önerdiğimiz yalnızca pancar şekeriyle üretilmiş eserler. Şeker tüketimi, kalp sıhhati, böbrek sıhhati, obeziteyi tetikliyor. Obezite de aslında bütün hastalıkları tetikliyor. Türk toplumunun en değerli alışkanlıklarından bir tanesi olan şeker tüketimini azaltmamız lazım. “Sağlık şekerden tatlıdır” diyoruz. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.